Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мозайките от чинията на Бузлуджа са зазимени и консервирани до пролетта

4
Снимка: БГНЕС

Сезонната консервация на мозайките на емблематичния паметник Бузлуджа приключи. През студените месеци те ще бъдат защитени с помощта на специален платнен навес от 600 кв. метра. С възстановяването на паметника от времето на соца, се е заел екип на  фондация „Проект Бузлуджа“. Работата по опаковането на мозайките е била изключително трудна заради силния вятър и ниските температури. „Това са 1000 квадратни метра мозайка – едно от най-големите мозаечни произведения в Европа, на най-добрите български автори. Изключителна е материята, изключително – изкуството и е важно да го пазим за следващите поколения“– каза арх. Дора Иванова за програма „Хоризонт“ на БНР.


От 14 пана върху външния мозаечен кръг 10 са „осиновени“, а другите четири са били покрити със средства от проведен през лятото фестивал. Предстоят дейности по опазване на цялата сграда и превръщането й във функционален паметник на културата. Има техническа възможност още идната пролет монументът да бъде отворен за посетители, увери арх. Дора Иванова. И добави, че през последната година 50 хиляди души са посетили историческата забележителност. Тези хора искат да влязат и да заплатят входна такса. А това е начин, по който ще могат да се финансират и следващи дейности за опазването му, надяват се от фондация „Проект Бузлуджа“.

Съставил: Венета Николова

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Църковен календар - 12 февруари 2025 г.

На 12 февруари Православната църква чества църковните светители свети Мелетий, архиепископ Антиохийски и свети Антоний, патриарх Константинополски.  Двамата са епис­ко­пи, въз­г­ла­вя­ва­щи от­дел­ни цър­ков­ни общности, пас­тири, учи­тели,..

публикувано на 12.02.25 в 06:00
Св. Власий - стенопис, храм

Църковен календар - 11 февруари 2025 г.

На 11 февруари Православната църква чества паметта на Свети свещеномъченик Власий, еп. Севастийски и свети мъченик Георги Софийски Нови. Свещеномъченик Власий живял в областта Кападокия - Мала Азия и бил епископ на град Севастия. По време..

публикувано на 11.02.25 в 06:00

Църковен календар - 10 февруари 2025 г.

На 10 февруари Православната църква чества свети свещеномъченик  Харалампий Чудотворец. Свети Харалампий пострадал в началото на III век, при римския император Луций Септимий Север (196-210 г.) в гр. Магнезия (дн. Магнисия) в Тесалия) където..

публикувано на 10.02.25 в 06:00