Сезонната консервация на мозайките на емблематичния паметник Бузлуджа приключи. През студените месеци те ще бъдат защитени с помощта на специален платнен навес от 600 кв. метра. С възстановяването на паметника от времето на соца, се е заел екип на фондация „Проект Бузлуджа“. Работата по опаковането на мозайките е била изключително трудна заради силния вятър и ниските температури. „Това са 1000 квадратни метра мозайка – едно от най-големите мозаечни произведения в Европа, на най-добрите български автори. Изключителна е материята, изключително – изкуството и е важно да го пазим за следващите поколения“– каза арх. Дора Иванова за програма „Хоризонт“ на БНР.
От 14 пана върху външния мозаечен кръг 10 са „осиновени“, а другите четири са били покрити със средства от проведен през лятото фестивал. Предстоят дейности по опазване на цялата сграда и превръщането й във функционален паметник на културата. Има техническа възможност още идната пролет монументът да бъде отворен за посетители, увери арх. Дора Иванова. И добави, че през последната година 50 хиляди души са посетили историческата забележителност. Тези хора искат да влязат и да заплатят входна такса. А това е начин, по който ще могат да се финансират и следващи дейности за опазването му, надяват се от фондация „Проект Бузлуджа“.
Съставил: Венета Николова
Снимки: БГНЕС
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..