Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев: Не даваме срокове на Северна Македония, очакваме резултати

Снимка: БГНЕС

Не даваме срокове, очакваме резултати. Всякакви опити да бъде оказван натиск върху България по отношение на Северна Македония са контрапродуктивни, водят до забавяне на процеса и това трябва да се разбере от всички. Това заяви президентът Румен Радев пред български журналисти в Брюксел, където той пристигна за участие в срещата на върха ЕС-Източно партньорство, както и в утрешното заседание на Европейския съвет.

„Досега на всички Съвети от май досега съм говорил с всички европейски лидери и лидери на европейски институции по тази тема. Искам да им благодаря, защото за втори път тази година темата за разширяването отпада от дневния ред. Нашите партньори най-сетне разбраха къде е истинският проблем…", каза Радев.

По думите му, проблемът надхвърля представата за исторически спор между две съседни държави и засяга "фундамента на ЕС, ценностите и принципите – човешките права и липсата на дискриминация”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Радостна вест – край Тутракан се излюпи първото пеликанче за сезона

Преди дни в защитената местност "Калимок - Бръшлен" близо до крайдунавския град Тутракан се излюпи първото къдроглаво пеликанче за този сезон, съобщават от Българското дружество за защита на птиците "BirdLife Bulgaria". Родителите му активно се..

публикувано на 15.02.25 в 07:10

В почивните дни – температурите се понижават, възможно е да превали

В събота , 15 февруари, ще бъде предимно облачно, но ще е почти без валежи. Временни разкъсвания и намаления на облачността ще има в Горнотракийската низина. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен вятър от изток-североизток. Минималните..

публикувано на 14.02.25 в 18:10

В Източните Родопи се сформира нова двойка черни лешояди

Мъжки черен лешояд, освободен в рамките на реинтродукцията на вида, е успял да намери спътница в живота си, която вероятно произхожда от колонията на черните лешояди в Националния парк "Дадя" в Гърция. Новата двойка е забелязана в Източните..

публикувано на 14.02.25 в 16:20