Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удвоиха годишната квота за студенти от Република Северна Македония

Без такси за обучение за студентите от българските диаспори

Снимка: БГНЕС

Правителството увеличи двойно от 150 на 300 броят на годишно субсидираните от България места за прием на студенти от Република Северна Македония в български висши училища. Необходимите средства за държавните университети за допълнителните места са в размер на 255 000 евро и ще бъдат осигурени от държавния бюджет, съобщиха от Министерството на образованието.  

Целта на промените е разширяване и укрепване на образованието като приоритетно направление на българската политика по отношение на Северна Македония и на българите, живеещи там.  

С изменения в друго правителствено постановление се дава възможност на студенти от българските диаспори, които не притежават документ за българско гражданство, също да кандидатстват в българските университети.

Става дума за хора от българска народност, които ползват български език и се самоопределят като българи. Те трябва да произхождат от населено място, което е било част от българската държава или Българската екзархия в миналото, или да имат възходящи родственици с имена от българската традиционна фамилна именна система, или да са част от българска общност или българско малцинство в друга държава.
Студентите от българската диаспора се освобождават от такси за кандидатстване и за обучението си, ако са граждани на някоя от следните държави: Албания, Казахстан, Косово, Молдова, Северна Македония, Сърбия и Украйна. 

Измененията влизат в сила от учебната 2022/2023 година. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Университетът “Григорий Цамблак” в Тараклия става филиал на Русенския университет

Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..

публикувано на 10.04.25 в 14:15

Пенка Петросович за пътя до САЩ и Белгия и една неочаквана среща с … Джулия Робъртс

Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..

публикувано на 10.04.25 в 09:15

Български учители дискутират в Лондон ролята на изкуствения интелект в образованието

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50  преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г...

публикувано на 04.04.25 в 06:55