Северна Македония освободи специалния си пратеник за България
На 10 януари в София се проведе Консултативният съвет за национална сигурност, свикан от президента на България Румен Радев и посветен на позицията на страната ни за евроинтеграцията на Северна Македония. Участниците в срещата решиха, че даването на съгласие за започване на преговори за членство на Северна Македония в ЕС не трябва да се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително за правата на македонските българи.
Ден по-късно, в навечерието на встъпването в длъжност на новото правителство в Скопие, от поста си беше освободен специалният пратеник за България Владо Бучковски. Бившият премиер на Македония (2004-2006 г.) беше назначен на тази позиция в края на 2020 г., поради липса на македонски посланик в София. Пред телевизия Телма Бучковски обясни, че оттук нататък преговорите ще се водят от пет работни групи между двете външни министерства – формат, първоначално предложен от Кирил Петков. Пред БНР българският евродепутат Илхан Кючюк, докладчик за Северна Македония в Европарламента, прогнозира, че „правителството в Скопие ще се опита да търси по-директна комуникация с българските власти“.
САЩ подкрепят „Отворени Балкани“, но с условие
Не е възможно „Отворени Балкани" да бъдат ефективна инициатива без участието на всички страни от региона, каза специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар. В интервю за Voice of America дипломатът призова лидерите в региона да се фокусират върху мултиетническото помирение. Той назова две условия, при които САЩ са готови да подкрепят инициативата – да се придържа към берлинските стандарти, определени от ЕС, и да бъде отворена за всички страни от региона, включително за Косово.
На 22 декември м.г. бившият косовски президент Бехджет Пацоли написа във Фейсбук, че Косово трябва да поиска от Вашингтон, Брюксел и Тирана гаранции за това, „Отворени Балкани“ да бъдат отворени за всички, в полза на бизнеса и гражданите. „Искам да видя Косово в един клуб с Албания, Северна Македония и Черна Гора. Не в изолация, а с откритост и сътрудничество“, допълни той.
Нови Сад е Европейска столица на културата през 2022 г.
Сръбският град Нови Сад вече е Европейска столица на културата, заедно с градовете Каунас (Литва) и Еш-сюр-Алзет (Люксембург). „Няма град, който да заслужава повече тази титла и който да има по-голям потенциал от Нови Сад да издигне високо европейското знаме на младежта и културата“, каза премиерът на Сърбия Ана Бърнабич на церемонията по връчването на титлата в сградата на Националния театър в Нови Сад.
Столицата на Войводина Нови Сад е вторият по големина град в Сърбия, живописно разположен на двата бряга на река Дунав. Основан е през 1694 г.
Властите в Гърция удължиха всички Covid ограничения
Властите в Гърция удължиха със седмица – до 24 януари, всички ограничения, наложени заради пандемията на коронавируса. Остава в сила и нареждането за влизане в Гърция с отрицателен тест дори за ваксинираните. При ежедневните тестове на учениците продължава да се регистрира голям процент заразени. Над 5 000 учители са болни или карантинирани. След Атина и в Северна Гърция се наложи прехвърляне на лекари от частни болници заради недостиг на персонал в държавните.
Поради силната активност на варианта Омикрон интензивните отделения са напълно заети, а лекарите повече от два месеца работят без почивен ден, предава кореспондентката на БНР Катя Пеева.
Обвиняват Комисаря по разширяването, че договаря разцепването на Босна и Херцеговина
Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей открито се договаря с босненския сръбски лидер Милорад Додик за потенциално разцепване на Босна и Херцеговина. Това се казва в открито писмо на група евродепутати, написано по инициатива на унгарката Каталин Че от „Обнови Европа“, предаде от Брюксел кореспондентката на БНР Ангелина Пискова. Авторите на писмото се позовават на изтекъл в публичното пространство документ, подписан от постоянния представител на ЕС в Сараево Йохан Затлер. В него се твърди, че Вархей и Додик се споразумели за датата на специална сесия на парламента на Република Сръбска през ноември. Двамата се разбрали и за 6-месечен мораториум върху приемането на закон за едностранно излизане на Република Сръбска от държавните институции. Става дума за формирането на отделни армия, съдебна и данъчна системи на Република Сръбска. От Еврокомисията заявиха, че са получили писмото на евродепутатите и ще дадат отговор.
Съставил: Миглена Иванова
Снимки: telma.com.mk, Skype, Twitter, БГНЕС
Всяка година на 18 май отбелязваме Международния ден на музеите. Началото е поставено през 1977 г. от ICOM (International Council of Museums) – Международен съвет на музеите. Идея първо била да се покаже, че "музеите са важно средство за културен..
Участието на България на международното изложение в Осака ще покаже съвременния образ на страната като регионален иновационен център. Това посочи президентът Румен Радев, който говори на официалната церемония, с която на 18 май беше отбелязан Денят на..
Пътуващата изложба "90 години БНР – радиото на поколения българи" може да бъде разгледана вече и в Бургас. Поводът е и рожденият ден на БНР-Бургас – в края на май се навършват 13 години от създаването на регионалната медия. Изложбата, подредена..
Национален протест срещу въвеждането на еврото и с искане за оставка на правителството ще се проведе на 31 май, стана ясно на публична дискусия на тема..
Столичната община декларира, че ще мобилизира целия си ресурс за безпроблемното провеждане на матурите за зрелостниците на 21 и 23 май, съобщи на..
Опашки от чакащи се извиват пред всички големи музеи и галерии в един ден от годината. Това е времето, когато се провежда общоевропейската инициатива "..