Навършват се 30 години от масовото избиване на цивилни граждани – азербайджанци, след превземането на град Ходжали в Нагорни Карабах от арменски въоръжени сили.
В писмо до медиите, българската общност в Азербайджан отправя призив към българския народ да си помни жертвите и събитията от нощта на 25 срещу 26 февруари 1992 г. Битката за Ходжали е определяна като най-кръвопролитната във войната в Нагорни Карабах между Армения и Азербайджан. Тогава загиват повече от 600 души, като Азербайджан обвинява арменската страна в извършването на геноцид. Армения твърди, че за населението на Ходжали е бил отворен коридор за евакуация, но не всички са се възползвали от него.
„Тази трагедия трябва да получи справедлива оценка на световната общност и човечеството“ – се казва още в призива на българската общност в Азербайджан, подписан от председателя на общественото сдружение „Подкрепа за развитието на азербайджанско-българската дружба“ Мария Павловна Гусейнова-Атанасова.
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...