Бременни жени от Украйна, които бягат от ужаса на войната, намират убежище и подкрепа в България. Съдбата е отредила техните рожби за пръв път да проплачат в български родилен дом и така България да стане тяхна родна страна. До момента четири украински бебенца са се родили у нас. В близките дни се очакват и други.
Град Казанлък ще се впише завинаги в биографията на малкия Марк. Майка му Анастасия бяга от Киев през България за Турция, заедно с близките ѝ. В последните минути на 8 март тя е откарана в родилното. Бебето тежи 3,5 кг и е в чудесна кондиция. Вероятно заради стреса и хилядите пропътувани километри, раждането е започнало по-рано от термина. „Първо трябваше да стабилизираме майката, тъй като тя беше много изтощена“, разказва ръководителката на родилното отделение д-р Ивана Нихтянова. Раждането е било естествено. Междувременно лекарите са успели да настанят в хотел роднините на Анастасия, които пътуват с нея.
Първото украинско бебе, родено в България, проплака в бургаската болница „Дева Мария“ навръх националния празник на България 3 март. Майката, 39-годишната Олена Молована, бяга от Киев с двете си деца, бременна в деветия месец. След кошмарното пътуване, тя пристига в Приморско, а малко след това на бял свят се появява Михайло. Жената получи трогателна подкрепа от бесарабски българин, който дари жилище в Приморско за нея и трите ѝ деца. А таткото е мобилизиран в Украйна!
Ден по-късно, на 4 март, във варненска болница проплака и малката Ана, след като майка ѝ Шурена напуска Одеса и търси убежище у нас. „Благодаря на Бог, че всичко е наред. Родих с цезарово сечение. Пътят беше много дълъг и тежък“, разказва тя.
Нейната съгражданка, 19-годишната Оля Ребчук бяга от Одеса, заедно със съпруга и родителите ѝ, още в края на месец февруари. След няколкодневно пътуване, украинците намират подслон в Силистра. Така, на 6 март, в местната болница се ражда Ерик, тежащ 3,3 кг. Младата майка се надява войната бързо да свърши и с Ерик да си се приберат у дома. За семейството е осигурено жилище.
Сред избягалите от инвазията в Украйна е и бременната в 9-ия месец Наташа. Тя е настанена при семейство в Пловдив, заедно с детето ѝ, и до дни очаква да роди втората си рожба. От местна АГ клиника са я успокоили, че ще извършат раждането и ще положат необходимите грижи за нея и бебето ѝ, когато то се роди. Оказва се, че лекарката, която се грижи за Наташа също е украинка. д-р Любов Станева живее в България от 11 години. „Жени, които са бременни и се нуждаят от помощ, сме готови да ги приемем в нашата болница и да им окажем необходимата медицинска помощ", заяви д-р Станева. Готовност да съдействат безвъзмездно на бъдещите майки бежанки от Украйна изявиха лекари от цяла България.
Съставил: Венета Николова
В рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон, служебният министър на туризма Евтим Милошев проведе поредица ключови срещи с европейски министри на туризма. Основна тема в разговорите е била създаването на общ туристически продукт – "Бранд..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..