Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

35 години от откриването на първия у нас етнографски музей на градската култура

Къщата на Калиопа предлага романтична разходка в миналото на град Русе

Снимка: bulgarianhistory.org

Къщата на Калиопа е една от задължителните спирки на всеки, който иска да се докосне до миналото на крайдунавския ни град Русе, известен в миналото като „Малката Виена“. В емблематичната за Русе сграда, построена през 1864 година, се намира Музеят на градския бит. Някога тук се е помещавало консулството на Прусия. Днес, в сградата е подредена уникална колекция от мебели, съдове и аксесоари от края на ХІХ и началото на ХХ век.

Посетителите на музея могат да видят как са живели заможните русенци в Следосвобожденска България. Горният етаж на сградата е покрит с великолепни стенописи, дело на австрийския художник Карл де Шауерсберг. Представена е и типична за тази епоха гостна, всекидневна, музикален салон и спалня, с внесени от Виена великолепни мебели. Интерес будят и колекциите от модерното европейско градско облекло, накити и други аксесоари, както и красивите прибори от сребро и порцелан. В една от стаите е изложен първият роял, внесен в България.

Къщата на Калиопа си има и легенда, свързана с една забранена любов между управителя на Дунавския вилает Мидхад паша и съпругата на пруския консул Катерина Калиш. За нея и съкровищата, които пази днешния Музей на градския бит разказва публикацията „Къщата на Калиопа в Русе пази градски легенди и уникален интериор“ от колекцията на Радио България.

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10