Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шествие до концентрационния лагер “Слънчев бряг” в памет на жертвите на комунистическия режим

Снимка: архив

С шествие-поклонение до каменната кариера, където е бил концентрационният лагер „Слънчев бряг“ край Ловеч, и панихида днес ще бъде почетена паметта на жертвите на комунистическия терор. Лагерът на смъртта „Слънчев бряг“ е създаден след закриването на този в Белене и е съществувал от 1959 до 1962 г. На каменната кариера край Ловеч без съд и присъда са избити десетки противници на комунистическия режим, а други умират от непосилен труд, лишения и изтезания. „Това е една от най-трагичните страници от българската история и ние трябва да я помним, да не я забравяме и да си вадим поуките от нея. Жертвите трябва да бъдат помнени и почитани”, заяви председателят на ловешката организация на СДС Георги Митев, чиято партията е организатор на събитието.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България събира на олимпиада световния студентски математически елит

България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..

публикувано на 25.07.25 в 15:47

Български ученици с 4 медала от Международна олимпиада по физика в Париж

Български ученици се завръщат с 4 бронзови медала и една почетна грамота от Международната олимпиада по физика , която тази година се проведе в Париж, съобщи МОН. В престижното състезание участваха над 400 ученици от 85 държави . Надпреварата преминава..

публикувано на 25.07.25 в 15:24

Държавни институции искат заличаване на старостилната православна църква

Софийска градска прокуратура обжалва отказа на Софийския градски съд да прекрати регистрацията на Българска Православна Старостилна Църква (БПСЦ), съобщи държавното обвинение.  Парламентът реши, че само БПЦ е "православно" вероизповедание Според..

публикувано на 25.07.25 в 10:25