Изумително красив архипелаг се е разпрострял сред забързаните води на река Дунав между градовете Никопол и Белене. Сред тези плаващи късчета земя се откроява Персин – най-големият български остров и четвърти по големина по дунавското поречие.
Дълъг е цели 15 км и е широк 6 км. На него е кръстен и природният парк „Персина“, включващ няколко прилежащи острова и влажни зони, огласяни по всяко време от мелодични птичи трели. Тук господари са не хората, а птиците.
Районът е дом на над 220 пернати вида. Някои от тях са световно застрашени. Сред обитателите на местните заливни гори и блата се открояват малкият корморан, червеногушата гьска, белооката потапница, ливадният дърдавец, морският орел и други дребни и по-едри пернати, за които се грижат стопаните на парка.
Местна гордост е заселилата се колония от къдроглави пеликани, която е по-многобройна дори и от тази в резервата „Сребърна“ , отстоящ на 300 км източно по дунавското ни поречие. Най-едрата птица в нашите географски ширини, е особено атрактивна с рошавата си глава и с торбата под клюна.
Храни се изключително с риба и гнезди на колонии. Освен това е учудващо консервативна – веднъж избрала си едно място за гнездене, тя си остава там постоянно, научаваме от Веселин Коев, главен експерт в дирекцията на „Персина“.
„От няколко години, със съвместни действия на неправителствени организации, ние успяхме да привлечем къдроглавия пеликан като гнездящ вид и при нас. Първоначално той гнездеше само в „Сребърна“, но се пренесе и тук, в „Персина“. Преди 2-3 години за колонията изградихме специална платформа и от миналата пролет вече имаме и гнездящи двойки, които създадоха потомство“ – не скрива гордостта си Веселин Коев.
В момента птиците са на яйца и мътят. Очаква се в средата или към края на месец април да запиюка новото попълнение къдроглави пеликанчета в хор с други новоизлюпени пилета.Тази година обаче, има проблем. На Балканите се появил птичи грип. В Преспанското езеро в съседна Гърция и в делтата на Дунав в Румъния, са засегнати доста колонии. А от тези региони често прелитат пернати и в „Персина“. Засега обаче нашите птици са си живи и здрави, успокоява ни Веселин Коев. Но има и още една тревога:
„В момента имаме около 30-на двойки къдроглави пеликани. И не бих казал, че тази година е най-добрата за гнездене. Причината е, че нивото на река Дунав е много ниско и влажната зона е почти суха. А това не е много подходящо за гнездене на къдроглавите пеликани и други видове. Въпреки това колонията си гнезди при нас, но сега двойките ни не са толкова много, както миналата година, когато имахме над 80“ – обяснява Веселин Коев.
Остров Персин се налага като дестинация за екотуризъм. През последните години тук се организират турове за наблюдение на птици, като за целта бяха изградени наблюдателни кули за любителите орнитолози, както и пътища – тесни асфалтирани алеи, които минават близо до блатата. Българският природен парк е част от Международната асоциация на дунавските паркове, която включва около 20-ина защитени територии от Германия до делтата на реката в Румъния. Нейните представители работят съвместно по няколко проекта, свързани със съхраняването на тези уникални речни съкровища.
Снимки: Венета Николова, persina.bg, bspb.org
България е осеяна с над 5 хиляди пещери, коя от коя по-тайнствени и недостъпни, всяка със своята история, завладяваща красота и загадки. Част от тези истински подземни съкровищници са благоустроени и посрещат туристи. Ето някои от..
Над 60-километрова крайбрежна ивица с 21 плажа, голямо разнообразие от хотели, къщи за гости, стаи под наем, къмпинги, заведения, спортни съоръжения и най-вече – красивата природа на Странджа! Царево е магнит за туристи и една от най-населените ни..
Родопската община Лъки работи по изграждането на нова екопътека, която ще води до емблематичния връх Станчов Камък , който е част от Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи, научаваме от сайта bgtourism.bg. Върхът е с височина 1299 м и..