Жечка Сланинкова е настоящата гордост на странджанската традиция. Тя е брънка от поредицата талантливи певици на тази фолклорна област, утвърдили и популяризирали верния странджански стил, дали живот на старинните му песенни образци, наред с Магда Пушкарова, Комня Стоянова, Янка Рупкина, Живка Папанчева, Радостина Йовкова и др.Родена е в с. Индже войвода, Бургаско.
Първите сценични изяви на 13-годишната Жечка са по време на местни и национални събори, сред които „Странджа пее“ в местността Босна и Копривщица през 1976 г., от които винаги печели златни медали. Любовта към песента я отвежда в НУФИ „Филип Кутев“ – гр. Котел. По-късно професионално се реализира и като преподавател в музикалното училище в Широка лъка. Певческото си развитие и усъвършенстване Жечка Сланинкова дължи и на опита, натрупан в годините в Ансамбъла за народни песни и танци „Странджа“ – Бургас, като солистка и певица в хоровия му състав. Изкуството и богатият репертоар на именитата певица са оценени от специалисти в Националното радио, където осъществява записи на странджански песни с ОНМ на БНР и с камерни инструментални състави. Щастлива е и от партньорството с ярките музиканти – Теодосий Спасов, Недялко Недялков, Пейо Пеев и др. Има издадени десет албума. Изключително вълнуващи са срещите на Жечка Сланинкова с бургаската публика, която я посреща с буйни аплаузи, особено когато изпълнява бавни песни със завладяващия си глас, вплетен в изящния странджански орнамент.
Народната певица с вълнение си спомня отбелязването на нейната 55-а житейска годишнина и 35 години сценична дейност. Тогава Община Бургас е подкрепила празничния концерт в летния театър в града, а участници са били млади изпълнители от различи фолклорни области. Независимо от смутните времена, в които живеем, Жечка Сланинкова планира отново подобен концерт.
Щастлива ли е от съдбата си на народна певица? Ето и нейния отговор:
„Как да не съм щастлива! Както обичам моето семейство, моите деца, така обичам народните песни. Не мога да си представя своя живот без песента. Пожелавам на всички много здраве, спокойствие, да сме по-добри, да слушаме хубава народна музика. Защото тя е балсам за душата и сърцето.“
Русенската опера днес поставя началото на празничните събития по повод 75-ата си годишнина с пърформанс пред своята сграда. Събитието ще представлява атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта “Травиата”, която е първото..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..