Днес е денят на шегата и докато различни европейски държави си оспорват произхода на този празник, то България може да се похвали със специален музей, посветен на хумора и сатирата. Той се намира в скътаното в Централния Балкан градче Габрово и на 1 април отбелязва своя юбилей.
Вече пет десетилетия, от 1972 насам, остава неизменно предназначението на Дома на хумора и сатирата да събира и съхранява образци на хумористично-сатиричното творчество. Създава специализирана библиотека за хумористични и сатирични издания и изгражда богата база-данни с адреси на хиляди творци и институти по света, които работят в областта на хумора. Мотото му, измислено от прочутия български сатирик Радой Ралин, също остава непокътнато до днес – „Светът е оцелял, защото се е смял“.
Програмата за юбилея предвижда откриване на нова експозиция на тема „Как Габрово стана столица на хумора“, лекция на карикатуриста Чавдар Николов, посветена на „Свободата да осмиваш“, последвана от изложба с политически шаржове, носеща провокативното заглавие „Непорочните моми“. Денят ще завърши с концерт на рок-блус групата The Blue Jam Ways.
Съставил: Йоан Колев
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..