Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме Успението на Свети Методий

Снимка: архив

На 6 април се почита Успението на Св. Методий равноапостол славянобългарски. Той е по-големият брат на Константин Философ – Св. Кирил. Замонашил се след отказ от кариерата на военен управител на славянска област край Солун. В манастира Полихрон създава първата славянска азбука –глаголицата. Придружава своя брат във всичките му дипломатически и духовни мисии, включително и във Великоморавия.

След като папа Адриан II благославя славянските преводи на богослужебните книги и след смъртта в Рим на Св. Кирил, Методий продължава просветителското дело сред славяните. Ръкоположен е от Ватикана за архиепископ на Моравия.

Въпреки гоненията на германските имперски и църковни власти, Св. Методий развива широка преводаческа и покръстителска дейност. Неговите ученици, прогонени от Великоморавия, спасяват и развиват новата писменост в България.  

През 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа, защото делото им е мост между Изтока и Запада, те допринасят за културното израстване на Стария континент и образоват поколения европейци.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10