Тази година 2 май е специален за изповядващите исляма в България. Днес започва Рамазан Байрам – тридневният празник, с който мюсюлманите честват края на месеца на опрощението Рамазан.
Все още не е оповестен броят на хората с това вероизповедание у нас след преброяването в края на 2021 година, но статистиката от 2011-ва сочи, че като мюсюлмани се самоопределят над 577 хиляди души или 10 % от населението на страната.
“Днес всеки се опитва да стори добро като посети своите близки и най-вече родителите си”, посочи главният мюфтия на мюсюлманите в България д-р Мустафа Хаджи и чрез Радио България отправи приветствие по случай празника Рамазан Байрам:
“Месец Рамазан измина неусетно и ние бяхме потопени в благодатта на му, но той винаги се оказва къс. Днес ние сме на Байрам и всеки празнува, без значение какво богослужение и молитви е правил през този месец. Всеки се стреми на направи още една добрина като посети своите близки, роднините си и най-вече своите родители.
Нека Аллах дари всички с щастие и дълъг живот на този свят и в отвъдния. Честит Байрам!”
Рамазан Байрам е един от най-важните празници в исляма, наред с Курбан Байрам. Той слага край на 30 дневния пост на мюсюлманите. Честването му започва с молитва – Байрам намаз, след което вярващите сядат на богата трапеза. Приготвят се типични за различните райони сладки специалитети, но най-често баклава.
Още за традицията на този ден разказва публикацията “Мюсюлманите в България празнуват Шекер Байрам” от колекцията на Радио България.
Редактор: Шевкие Чакър
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..