Кратък репортажен разказ с визуални акценти от последните седем години на големия художник, преподавател и мъдрец проф. Андрей Даниел /1952 – 2020/ ще бъде представен на 4 май в галерията на Българския културен институт в Берлин.
"Имахме щастието да се виждаме по-често по различни поводи в тези последни негови години не само заради нашето приятелство, а и заради подготовката на негови изложби и такива на учениците му, на които изключително държеше" – споделят организаторите от фондация "Въпреки".
Изложбата е в памет на художника Андрей Даниел и на журналиста Стефан Джамбазов, който е автор на фотосите. Макар да не определя себе си като фотограф, Джамбазов има богата колекция от снимки и подобни изложби. "Гледам да не бъда усетен. Снимките в голяма степен са репортажни, защото аз никога не нагласям човека, не казвам "Застани тук или там –признава приживе Стефан Джамбазов и допълва: – Обикновено говорим за първите седем години в живота на един човек. Но тук снимките показват някои моменти от последните седем – също важни и магични от земния му път. В тях за Андрей имаше много положителни емоции – признания, работа в Академията в София и филиала в Бургас, но и тежко боледуване. Но той не се предаде на болестта и работеше, и преподаваше до края, и беше щастлив. Защото твърдеше и вярваше, че хората на изкуството трябва да синтезират смисъл."Според твореца Андрей Даниел, "ако не се научим да измисляме смисъл, да синтезираме за себе си и за околните, за много големи групи хора смисъл, то това съществуване ще бъде по-скоро някакъв вид вегетация". Изкуството и етиката са взаимнопреплетени, а ролята на учителя по изкуства е да синтезира индивидуалности – сподели преди време проф. Даниел в интервю за Радио България – чуйте го ТУК.
Редактор: Йоан КолевПовече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..