Кратък репортажен разказ с визуални акценти от последните седем години на големия художник, преподавател и мъдрец проф. Андрей Даниел /1952 – 2020/ ще бъде представен на 4 май в галерията на Българския културен институт в Берлин.
"Имахме щастието да се виждаме по-често по различни поводи в тези последни негови години не само заради нашето приятелство, а и заради подготовката на негови изложби и такива на учениците му, на които изключително държеше" – споделят организаторите от фондация "Въпреки".
Изложбата е в памет на художника Андрей Даниел и на журналиста Стефан Джамбазов, който е автор на фотосите. Макар да не определя себе си като фотограф, Джамбазов има богата колекция от снимки и подобни изложби. "Гледам да не бъда усетен. Снимките в голяма степен са репортажни, защото аз никога не нагласям човека, не казвам "Застани тук или там –признава приживе Стефан Джамбазов и допълва: – Обикновено говорим за първите седем години в живота на един човек. Но тук снимките показват някои моменти от последните седем – също важни и магични от земния му път. В тях за Андрей имаше много положителни емоции – признания, работа в Академията в София и филиала в Бургас, но и тежко боледуване. Но той не се предаде на болестта и работеше, и преподаваше до края, и беше щастлив. Защото твърдеше и вярваше, че хората на изкуството трябва да синтезират смисъл."Според твореца Андрей Даниел, "ако не се научим да измисляме смисъл, да синтезираме за себе си и за околните, за много големи групи хора смисъл, то това съществуване ще бъде по-скоро някакъв вид вегетация". Изкуството и етиката са взаимнопреплетени, а ролята на учителя по изкуства е да синтезира индивидуалности – сподели преди време проф. Даниел в интервю за Радио България – чуйте го ТУК.
Редактор: Йоан КолевЕдин от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..