В Прага президентите на България и Чехия Румен Радев и Милош Земан осъдиха остро руската инвазия в Украйна. Българският държавен глава каза, че тази агресия изисква единен отговор в рамките на НАТО и ЕС, дълбока и решителна трансформация на Алианса, нова стратегическа концепция с фокус върху източния фланг, предаде БТА.
Според Радев санкциите срещу Русия трябва да бъдат ефективни, но да не се допуска те да нанасят вреди върху нашите икономически и социални системи. Той посочи, че спирането на доставките на петрол няма да се отрази добре на икономиката ни.
Земан каза в пред медиите, че Чехия напълно подкрепя влизането на България в Шенгенското пространство.
Румен Радев открои и дълбоките исторически връзки между Чехия и България, датиращи още от IX век с историческата мисия на братята Кирил и Методий. Българският президент подчерта и доброто сътрудничество в областта на науката, културата и образованието.
„Високо ценим изучаването на българския език в Карловия университет в Прага и на чешки език в България. Това е важно условие за свободния обмен в културата, икономиката, образованието, във всички области от съвременния живот“, заяви президентът Радев.
Българската интелигенция, която в голямата си част е демократично настроена, трябва да бъде популярна сред украинските българи. Същевременно цялата украинска култура и украинска интелигенция трябва да могат да достигнат до нас. Такова мнение..
Отиващата към края си 2025 година не остана изключение от черната статистика по отношение на природните бедствия на територията на България. Суша, пожари, а след това последваха и наводненията. И макар след всяко подобно бедствие да се говори за мерки,..
В сряда , 8 октомври, синоптичната обстановка ще остане сложна. През нощта в Дунавската равнина и Лудогорието ще остане дъждовно и на места количествата ще са значителни. В югоизточните райони на страната валежите ще отслабват, и на места..
Инициативен комитет, начело с историка акад. Георги Марков, предлага на мястото на Паметника на Съветската армия в София да бъде изграден паметник на..
Засилен интерес се отчита към новия сайт на Bulgaria Wants You само месец след началото му, съобщиха от организацията. Регистрирани са над 10 000 нови..
В "България днес" на 13 октомври слушайте: 02:13 - Актуално от България и сънародниците по света 14:00 - За корупцията по пътищата на страната..