Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страните в ЕС ще пълнят заедно своите газови хранилища

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преговарящите от страните в ЕС и евродепутати се договориха за правилата за запълване на европейските газови хранилища преди зимата. Целта е да се изгради буфер за доставки и да се подготвят за възможни прекъсвания на руския природен газ, предаде REUTERS. Русия доставя 40% от газа в ЕС и вече прекъсна доставките за Полша и България, напомня агенцията. Сделката изисква от страните в ЕС съвместно да запълнят най-малко на 85% до ноември 2022 г. хранилищата и до 90% през 2023 г. Сега газовите хранилища са запълнени на 41%. 

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обяви, че на Украйна ще бъде предоставена нова пратка гаубици, влекачи, радари и резервни части за 100 млн. долара, предаде CNBC 

Сенатът на САЩ след Камарата на представителите одобри закона "Заем-Наем" за Украйна, по силата на който се отпускат 40 млрд. долара за военните нужди на Украйна.  

Най-могъщите икономически демокрации в света от Г-7 ще предоставят на Украйна повече от обещаните 15 млрд. долара финансова помощ за следващите 3 месеца, стана ясно след първия ден от срещата на финансовите министри от Г-7 в германския град Кьонихсвинтер, предаде REUTERS.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Жители и гости на Бургас ще наблюдават авиошоу под звуците на хитове от 90-те

Впечатляващо авиошоу съпровожда култовия фестивал за хитове от 90-те години на ХХ век SPICE Musiс. То се изпълнява за първи път в рамките на тазгодишното издание по повод 20 години от създаването на държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура"...

публикувано на 08.08.25 в 07:40

В магазините официално влиза в сила отбелязването на цените и в евро

От 8 август цените на всички стоки в магазините трябва да са и в евро. Превалутирането трябва да бъде по курса 1.95583 лв. за 1 евро, определен от валутния борд и по който беше прието България да премине към европейската валута. С промените в Закона за..

публикувано на 08.08.25 в 07:15

Ще е горещо, над планините ще има облаци, но ще остане без валежи

В петък  минималните температури ще са от 16° до 23°, в София – 16°. През деня ще е слънчево. Над планините ще има купеста облачност, с много малка вероятност за изолирани следобедни валежи. Вятърът ще бъде от североизток, слаб, по Черноморието след..

публикувано на 07.08.25 в 18:35