Световноизвестният православен духовник архимандрит Серафим Бит-Хариби от Грузинската православна църква е на посещение в България, съобщи Светия синод на БПЦ. Днес архим.Серафим ще изнесе концерт с песнопения на древния арамейски език (на който е говорил Христос) в Бачковската света обител, а в неделя, на архиерейската Света литургия, ще изпълни православни песнопения в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
Архим. Серафим е син на грузински асириец и грузинка. В младежките си години е активен спортист, получава трети дан таекуон-до и карате и става четирикратен шампион на Грузия по борба източен стил. Жени се и му се раждат три деца, ръководи спортна школа в Киев. През 2006 се замонашва в Украйна, а през 2008 започва да служи в Стара Канда, област Мцхети-Мтианети близо до Тбилиси, където е ръкоположен за дякон през 2010.
С благословението на Грузинския патриарх-католикос Илия II, отец Серафим започва да служи на асирийски и староарамейски език, като сам съчинява полифонични песнопения и псалми на древните езици в съвременна мелодика. През 2015 получава сан схиархимандрит на новоиздигнатия манастир "Тринайсет Свети Сирийски отци". През 2016 в патриаршеската църква Светицсховели в Мцхета пее пред грузинския патриарх Иля II и папа Франциск и придобива световна известност. Едно от посланията му е свързано с геноцида над християните в Близкия изток, люлката на християнството.
Проф. Константинос Нихоритис е учен, с когото свързваме най-много от откритите гръцки извори за делото на Кирил и Методий в световен мащаб. Изтъкнат старобългарист и богослов с многобройни публикации върху българската културна история и..
Днес, 24 май, честваме Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - един от най-светлите български празници, изразяващ желанието на българите за духовно възрастване, просвещение и църковна независимост...
В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих, сред "имената на действащите братя от светлейшия манастир" четем Методий, Лeo н , Игнатий,..
Днес, 24 май, честваме Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - един от най-светлите български..
На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта..
Проф. Константинос Нихоритис е учен, с когото свързваме най-много от откритите гръцки извори за делото на Кирил и Методий в световен мащаб...