„Българинът – баща на електронния компютър“ така е известен в бащината си родина Джон Винсънт Атанасов, роден на 4 октомври 1903 година в Хамилтън, САЩ. Професионалната кариера на новатора, роден в семейството на българин и ирландка, започва в Щатския колеж на Айова, като преподавател по математика и физика.
Американският физик, математик и електроинженер е изобретател на модел на електронен цифров компютър с регенеративна памет, изграден от множество изчислителни модули и изпълняващ логически операции с двоични числа. Негов съратник е Клифърд Бери. Поради влизането на САЩ във Втората световна война, проектът им остава незавършен и прототипът е изгубен, но разработката остава известна като компютър на Атанасов-Бери.
На 15 юни 1995 г., на 91-годишна възраст, Джон Атанасов си отива от този свят, но остава завинаги в съзнанието на българите като изобретателя на електронния компютър.
Повече за пътя на учения прочетете в публикацията от колекцията на Радио България:
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...