„Българинът – баща на електронния компютър“ така е известен в бащината си родина Джон Винсънт Атанасов, роден на 4 октомври 1903 година в Хамилтън, САЩ. Професионалната кариера на новатора, роден в семейството на българин и ирландка, започва в Щатския колеж на Айова, като преподавател по математика и физика.
Американският физик, математик и електроинженер е изобретател на модел на електронен цифров компютър с регенеративна памет, изграден от множество изчислителни модули и изпълняващ логически операции с двоични числа. Негов съратник е Клифърд Бери. Поради влизането на САЩ във Втората световна война, проектът им остава незавършен и прототипът е изгубен, но разработката остава известна като компютър на Атанасов-Бери.
На 15 юни 1995 г., на 91-годишна възраст, Джон Атанасов си отива от този свят, но остава завинаги в съзнанието на българите като изобретателя на електронния компютър.
Повече за пътя на учения прочетете в публикацията от колекцията на Радио България:
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..
Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..