Посетителите на Националния исторически музей в София вече могат да се разходят виртуално в храма на богинята на щастието и късмета Фортуна. Сградата е част от някогашната римска колония Улпия Ескус край днешното село Гиген, близо до река Дунав. Виртуалната възстановка разкрива в най-малките детайли цялата пищност и красота на някогашния храм и вече е част от постоянната експозиция на НИМ.
Храмът на Фортуна (templum Fortunae) е бил разположен във Форумния комплекс на Улпия Ескус. Той е цялостно разкрит и проучен. Сградата е била изпълнена в коринтски стил. Според латински надпис храмът е посветен на римския император Комод (180 – 192г.) и е бил издигнат със средствата на “сдружението на занаятчиите” (collegium fabrorum) през 190 г..
Колонадата на вътрешния двор била украсена с фриз – архитрави с релефни глави на бик и гирлянди от лавър. Храмът се състоял от преддверие и култово помещение. Южната му фасада имала четири коринтски колони. Върху триъгълния фронтон са изобразени две Виктории, които държат лавров венец. Вътре, във венеца, е имало релефно изображение – вероятно глава на Медуза, която да предпазва от злото. Храмовият комплекс е разрушен от готите или от земетресение през 376-378 г.
Още любопитни подробности, свързани с превратната история на Улпия Ескус ще откриете тук:
Съставил: Венета Николова
Снимки: НИМ
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от..