Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вижте как е изглеждал храмът на Фортуна в римската колония Улпия Ескус

4
Снимка: НИМ

Посетителите на Националния исторически музей в София вече могат да се разходят виртуално в храма на богинята на щастието и късмета Фортуна. Сградата е част от някогашната римска колония Улпия Ескус край днешното село Гиген, близо до река Дунав. Виртуалната възстановка разкрива в най-малките детайли цялата пищност и красота на някогашния храм и вече е част от постоянната експозиция на НИМ.

Храмът на Фортуна (templum Fortunae) е бил разположен във Форумния комплекс на Улпия Ескус. Той е цялостно разкрит и проучен. Сградата е била изпълнена в коринтски стил. Според латински надпис храмът е посветен на римския император Комод (180 – 192г.) и е бил издигнат със средствата на “сдружението на занаятчиите” (collegium fabrorum) през 190 г..

Колонадата на вътрешния двор била украсена с фриз – архитрави с релефни глави на бик и гирлянди от лавър. Храмът се състоял от преддверие и култово помещение. Южната му фасада имала четири коринтски колони. Върху триъгълния фронтон са изобразени две Виктории, които държат лавров венец. Вътре, във венеца, е имало релефно изображение – вероятно глава на Медуза, която да предпазва от злото. Храмовият комплекс е разрушен от готите или от земетресение през 376-378 г.

Още любопитни подробности, свързани с  превратната история на Улпия Ескус ще откриете тук:

Съставил: Венета Николова

Снимки: НИМ

По публикацията работи: Марта Рос

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Международен форум в Атина открои значението на Кирило-Методиевото дело за света

С празнична програма, подготвена от възпитаници на Българското неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий" в Атина, приключва научният форум "Пътят на светлината" , с който школото отбелязва своята 20-а годишнина и който очерта значението и..

публикувано на 11.05.24 в 17:25
Националният парк-музей „Самуилова крепост”

Районът на град Петрич, където историята оживява

Петрич е разположен живописно в полите на едни от най-красивите и все още незасегнати от туризма планини – Огражден и Беласица. Районът около югозападния град е обитаван от дълбока древност, за което свидетелстват редица археологически находки, а през..

публикувано на 08.05.24 в 11:50

Рота 4093 – български емигранти създават специална военна единица отвъд Желязната завеса

Българската национална доброволческа рота 4093, като част от състава на Американските въоръжени сили в Западна Германия, се създава на 20 октомври 1951 година. Това не е лесен процес, но показва, че има немалък брой наши сънародници, които не са..

публикувано на 06.05.24 в 06:30