Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти създават авторска модна линия с образи от картини

Снимка: Facebook / @FASHIONxNBU

В периода след 1565 година ни пренася колекция "Пролет-лято 2022" на първия университетски моден лейбъл FASHIONxNBU, създаден от студенти и преподаватели в Експерименталното художествено ателие по мода на Нов български университет в София. Тя е вдъхновена от картината "Жътва" на фламандския ренесансов художник Питер Брьогел Стария.

Посланието за завръщане към спокойствието и затопляне на емоциите е предадено чрез много щампи с елементи от картините на живописеца, кожени детайли и бродерии. С изключение на принтовете, всичко е изработено на ръка, а стремежът към нулев отпадък води и до геометрични кройки на дрехите и влагане на остатъчните материали в направата на множество аксесоари.


Устойчивата мода определено е на мода по света, а вече и у нас, посочват дизайнерите. "Течението започна преди няколко години и набира все повече скорост. Това е една от най-доходоносните индустрии, но и една от най-замърсяващите", посочи пред БНР гл. ас. Стефания Темелкова.

Снимки: Facebook / @FASHIONxNBU


По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Веско Ешкенази и Стоян Караиванов

Плевенската филхармония с "Танго Classic" в различни градове на България

"Танго Classic" - така се нарича най-новият завладяващ проект на Плевенската филхармония с виртуозните инструменталисти Веско Ешкенази (цигулка) и Стоян Караиванов (бандонеон). Заедно с музикантите от Плевенската филхармония те повеждат..

публикувано на 05.07.25 в 09:00

Рок, шлагери и опера – Приморско кани меломаните край морето

Един от най-дългите летни фестивали в страната ни е в курортния град Приморско, на Черно море. В продължение на три месеца Прим Фест 2025 ще предложи на жителите и туристите в града музикални вечери, оцветени в различни жанрове и стилове. Началото на..

публикувано на 05.07.25 в 08:10

Исторически фестивал с международно участие се провежда край Габрово

Исторически фестивал в местността "Градище", където се намират руините на ранновизантийска крепост, организира днес от 10:00 до 22:00 часа Регионалният исторически музей – Габрово. Събитието е по повод 105 години от първите археологически разкопки в..

публикувано на 05.07.25 в 06:00