Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти създават авторска модна линия с образи от картини

Снимка: Facebook / @FASHIONxNBU

В периода след 1565 година ни пренася колекция "Пролет-лято 2022" на първия университетски моден лейбъл FASHIONxNBU, създаден от студенти и преподаватели в Експерименталното художествено ателие по мода на Нов български университет в София. Тя е вдъхновена от картината "Жътва" на фламандския ренесансов художник Питер Брьогел Стария.

Посланието за завръщане към спокойствието и затопляне на емоциите е предадено чрез много щампи с елементи от картините на живописеца, кожени детайли и бродерии. С изключение на принтовете, всичко е изработено на ръка, а стремежът към нулев отпадък води и до геометрични кройки на дрехите и влагане на остатъчните материали в направата на множество аксесоари.


Устойчивата мода определено е на мода по света, а вече и у нас, посочват дизайнерите. "Течението започна преди няколко години и набира все повече скорост. Това е една от най-доходоносните индустрии, но и една от най-замърсяващите", посочи пред БНР гл. ас. Стефания Темелкова.

Снимки: Facebook / @FASHIONxNBU


По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 59

В брой 59 на предаването слушайте : Генералният консул в Чикаго Светослав Станков: „Въпрос на време е да видим повече българи на ръководни позиции в САЩ“ Димитър Коков от Португалия поделя живота си между музиката, IT сектора и..

публикувано на 10.07.25 в 12:00
Джордже Янкович

Подгорица одобри Джордже Янкович за посланик на Черна Гора в България

Парламентарната комисия по международни отношения на Черна гора даде положително становище по предложението на правителството Джордже Янкович да бъде новият посланик в България, предаде агенция MINA, цитирана от БТА. Янкович каза, че Черна гора и..

публикувано на 10.07.25 в 09:58

Заради силния вятър има повишена опасност от пожари в страната

279 пожара са потушени в страната за последното денонощие, съобщиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Реагирано е на 377 сигнала. При пожарите няма загинали и пострадали. С преки материални щети са завършили 49 пожара,..

публикувано на 10.07.25 в 08:46