Днес, 29 юни, държавите по дунавското поречие отбелязват за 19-а поредна година Международния ден на река Дунав. На тази дата през 1994 г. в София е подписана Конвенция за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав. Десет години по-късно започва отбелязването на Международния ден на река Дунав, като целта е да се привлече общественото внимание към значението на ресурсите на втората по дължина река в Европа за регионите.
В чест на празника, страните по поречието организират множество инициативи, посветени на опазването на реката и притоците ѝ. Тази година, под мотото "Открий Дунав", в рамките на тържествата в българските градове край реката, сред които Видин, Русе, Белене, Козлодуй и Силистра, днес се провеждат фестивали и конкурси посветени на опазването на реката, която бележи по-голямата част от северната граница на България.
Във Видин и през тази година са подготвени концерти и светлинно шоу, а в Лом се провежда мащабна кампания, чиято цел е насърчаването на разделното събиране на отпадъци и недопускане замърсяването на реката и притоците ѝ. Големият празник в Лом е съпроводен и с много концерти, състезания и изложби. В Долни Цибър са предвидени колоездачен пробег и образователни дейности на брега на реката. В Белене фестивалът, посветен на Дунав продължава четири дни, с много концерти, състезания и занимания за малки и големи. Община Козлодуй организира рибен фестивал, а също и работилница за изработване на цветни пана от пластмасови капачки. На козлодуйския бряг е предвидено и зарибяване с есетрови риби, както и акции за почистване на крайречни територии.
В Байкал са предвидени наблюдения на птици, изследване на вода от реката и приложни работилници. В Никопол, освен традиционните художествени и музикални надпревари, през тази година ще има и състезание с хвърчила. В Свищов, в рамките на кампанията "Да изчистим Дунав заедно" ще се проведат множество образователни и екологични дейности, насърчаващи разделното събиране на отпадъците, състезания с каяци и други. В Русе, Държавната опера провежда специален концерт, като преди това в града са организирани редица образователни инициативи, концерти, викторини.
Снимки: moew.government.bg, БНР - Видин
Над една пета от българите са бедни, става ясно от анализ на Института за пазарна икономика. Хората, живеещи в дефицит, нарастват до 21,7% на основата на данни за безработицата, ниското образование, по-високия брой на децата в домакинството,..
Един златен и два сребърни медала завоюваха българските участници в първия ден на Световната купа по спортна гимнастика във Варна. На земя шампион стана Еди Пенев, а брат му Кевин спечели сребърния медал. Европейската вицешампионка Валентина..
" България подкрепя Украйна от самото начало на войната. Всички трябва да направим така, че Украйна да е във възможно най-силна позиция, да постигне справедлив и траен мир ." Това е заявил премиерът Росен Желязков по време на видеоконферентната среща на..
През 2025 г. България отбелязва 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, която предшества кирилицата . По този повод..
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва..
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по..