Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църногорският събор представя традицията, фолклора и съвременния бит в Граовския регион

Снимка: mitropolia-sofia.org

Традиционен фолклор от Западна България ще звучи два дни на поляните край Църногорския манастир "Св. св. Козма и Дамян" над брезнишкото село Гигинци. За четвърти път фолклорният събор "В сърцето на Граово" ще бъде сцена за изява на млади професионални и любителски изпълнители и състави, изпълняващи предимно граовски фолклор, със специалното участие на Ансамбъл „Филип Кутев“.

Животновъдството е основен поминък в Граовския край /така е известна територията на Брезнишката и Пернишката котловина в западната част на България/ и стопаните на местни породи ще покажат своите постижения с най-добрите животни от своите стада. Местни майстори на млечни продукти ще демонстрират богатата гама на своето производство, а пчелари от региона ще предложат био мед.

Гостите на манастира ще могат да се включат в Работилница "Камбанен звън" и да опитат сами как се бият манастирските камбани и клепала. В специални ателиета ще могат да се научат на различни сръчности, нужни за направа на монашеските ръкоделия. 

Идеята е събитието да възроди духа на народното веселие, родовите срещи, празниците по селата - така, както са се събирали българите в миналото, но също и да подпомогне туризма в пернишкия регион.

Съставил: Гергана Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Хоро при извора" във Велинград – когато традицията извира от сърцето на Родопите

За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "..

публикувано на 12.07.25 в 09:20

Вампирите по нашите земи не са от вчера. Кой е българският?

Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..

публикувано на 28.06.25 в 08:05

За обредната храна в традиционната ни култура

Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..

публикувано на 14.06.25 в 13:15