Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църногорският събор представя традицията, фолклора и съвременния бит в Граовския регион

Снимка: mitropolia-sofia.org

Традиционен фолклор от Западна България ще звучи два дни на поляните край Църногорския манастир "Св. св. Козма и Дамян" над брезнишкото село Гигинци. За четвърти път фолклорният събор "В сърцето на Граово" ще бъде сцена за изява на млади професионални и любителски изпълнители и състави, изпълняващи предимно граовски фолклор, със специалното участие на Ансамбъл „Филип Кутев“.

Животновъдството е основен поминък в Граовския край /така е известна територията на Брезнишката и Пернишката котловина в западната част на България/ и стопаните на местни породи ще покажат своите постижения с най-добрите животни от своите стада. Местни майстори на млечни продукти ще демонстрират богатата гама на своето производство, а пчелари от региона ще предложат био мед.

Гостите на манастира ще могат да се включат в Работилница "Камбанен звън" и да опитат сами как се бият манастирските камбани и клепала. В специални ателиета ще могат да се научат на различни сръчности, нужни за направа на монашеските ръкоделия. 

Идеята е събитието да възроди духа на народното веселие, родовите срещи, празниците по селата - така, както са се събирали българите в миналото, но също и да подпомогне туризма в пернишкия регион.

Съставил: Гергана Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10