Непоказвани творби от колекцията на акад. Светлин Русев, дарена на родния му Плевен, са представени в едноименната художествена галерия в града. Така се отбелязват 38 години от официалното откриване на постоянната експозиция.
Акад. Светлин Русев е световно признат художник. Неговите живописни платна радват ценителите по всички континенти. Приживе той беше и един от най-големите колекционери на изкуство в България. И един от най-щедрите дарители. През 1984 г. акад. Русев подарява на родния си град 322 произведения на изкуството - живопис и скулптура - от личната си колекция. Община Плевен пък е предоставила за неговото дарение възможно най-подходящото помещение - уникалната сграда на бившата градска баня, която е архитектурен паметник на културата. Тя е с национално значение и е дело но основоположника на съвременната българска архитектура Никола Лазаров /1870 - 1942 г./.
През 1999 г. Светлин Русев добавя към дарението още 82 графични произведения - български възрожденски щампи, творби на съвременни родни майстори на рисунката и графиката и европейски, кубински, руски и мексикански майстори от XVIII до XX век, между които Дьолакроа, Гойя, Миле, Кете Колвиц, Шагал, Салвадор Дали, Пикасо, Роден, Дега, Реноар…
Експозицията в Плевен днес съдържа 415 дарени творби - образци на българското изкуство от Възраждането, представящи етапите му на развитие до наши дни. На посетителите прави впечатление присъствието и на индийска християнска пластика и африкански ритуални фигури и маски. От 12 юли към постоянната експозиция са добавени творби на Любен Зидаров, Илия Милков, Тома Трифоновски, Йордан Кацамунски, Георги Божилов и Емил Стойчев, които са малка част от фонда, дарен от акад. Светлин Русев на Плевен.
Съставил: Гергана МанчеваВ българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..
На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..
В продължение на четири дни, между 28 и 31 октомври, жителите и гостите на крайдунавския град Русе ще имат възможността да се насладят на бразилско кино, литература, музика с вход свободен! Събитието се провежда в прекрасната сграда на..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..