Фреска, пресъздаваща изковаването на гвоздеите за Разпятието, може да се види в Земенския манастир. Тя е рисувана през XIV век и е единствена по рода си, тъй като сцената не се среща в световната религиозна живопис, съобщава Областната администрация в Перник.
Стенописите в манастирския храм “Св. Йоан Богослов” проследяват пътя на Исус до Голгота. Неизвестен художник по нашите земи е интерпретирал библейския сюжет “Тайната вечеря” по особен начин, изобразявайки Христос два пъти – единият подава хляба, а другият разлива виното. “Двойният Христос” не може да бъде видян никъде другаде, твърдят от областната администрация. Този различен прочит прави храма изключително ценен за световната култура.
На 2 октомври православната църква почита свети свещеномъченик Киприан и света мъченица Юстина, както и свети Андрей, юродив заради Христа. През III век, по време на управлението на римския император Деций, в Антиохия живял езически мъдрец и..
Военен ритуал в памет на героите от Каймакчалан по време на Първата световна война (1916 г.) се проведе на едноименния връх на границата между Северна Македония и Гърция, съобщи Министерството на отбраната. Тази година се навършват 109 години от..
В днешния ден отбелязваме празника Покров Богородичен , възникнал през X век във връзка с едно чудно явяване на Божията Майка. По време на нощно бдение в църквата във Влахерна в Константинопол няколко души видели Богородица, съпровождана..
На 7 октомври възпоменаваме светите мъченици Сергий и Вакх. Император Максимиан (284-305) назначил светите мъченици Сергий и Вакх на високи..
На 6 октомври отбелязваме паметта на един от 12-те Христови апостоли – свети апостол Тома. Св, Тома бил рибар от Галилея. След като чул..