Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много добър сезон за улов на паламуд отчитат по южното ни Черноморие

Снимка: архив

Изключително добър улов отчитат риболовците, които всеки ден вадят едър паламуд от морето на юг от Бургас. За разлика от предходни години през тази няма сафрид.

"В момента има само паламуд, той е хубав, време му е. Може да се каже, че е силен сезонът" – посочва Йордан Каракашев от рибарска кооперация "Ахтопол".

Този вид пасажна риба е много ценен за стопанския ни риболов и идва в родни води през есента. Цената на килограм паламуд не е променяна от години и е от 5 до 8 лв., ако се купи от пристанището. Рибата обаче ще стане непродаваема ако се добави и цената на тока за съхранението ѝ, както и горивото на корабите и моторните лодки на рибарите – изразява притесненията си риболовецът пред БНР Бургас:

"Паламудът е миграционна риба, която се появява на почти 7-годишни периоди. Миналата година се показа малко, през тази е повече, догодина може и още повече да е. Последните три-четири години я нямаше. Рибата е добра като големина, даже е по-едра от нормалното и момчетата хващат."


Водата по южното ни Черноморие все още е топла, което е добре за улова, но не може да се предвиди дали това ще се задържи дълго. Рибата следи температурата на водата, ако не ѝ хареса, че е студено или ако предвиди развалянето на времето, изведнъж ще изчезне – обяснява Каракашев и се надява поне още две седмици или месец пасажите да са в родната акватория. 

"Макар че тази година сякаш това не е най-важното – допълва той. Най-важното е цената на тока. В момента е 700 лв. за месец, може да стане 1000 лв. Никой не може да каже утре по какви цени ще се търгува електроенергията. Като ги сметнем 8 месеца до времето, в което ще се продава рибата и ако се добави тази стойност и други разходи, ДДС – тя ще стане непродаваема."

За рибарите цената не е мърдала нито по време на Covid, нито заради скъпия ток. И ако на пристанището килограм се търгува от 5 до 8 лева, то в магазините паламудът стига и до 10-15 лв.

Въпреки направените промени в сектор "Рибарство" дребномащабният риболов продължава да не се подпомага. Държавата не облекчава риболовците, напротив – продължават 10-12 метровите лодки да попълват три дневника за търговия и да доказват доходи. "В повечето европейски държави тези дневници отпаднаха. А тук?" – питат се заетите в бранша.

"Единственият начин да се подпомогне този сектор е да се направят модерни пристанища със съответните малки борси, какъвто е примерът и от Италия, Гърция, Румъния и Испания", допълни Каракашев. 

Репортаж на Свобода Атанасова, БНР Бургас

Снимки: БНР Бургас - архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Милев,

Първият български аватар Ахинора е факт от 2025 г. и е бот инфлуенсър

Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..

публикувано на 11.01.25 в 10:34
Българският научноизследователски кораб “Св.св. Кирил и Методий” достави материали и оборудване до испанската антарктическа база на о-в Дисепшън

Български кораб достави оборудване в испанска антаркктическа база

Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..

публикувано на 11.01.25 в 10:00

Симитли влиза във вихъра на кукерските обичаи

За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..

публикувано на 11.01.25 в 09:05