В Чикаго ще бъдат показани 33 картини на българския актьор и телевизионен водещ Васил Василев-Зуека, който през последните години успешно се изявява и като художник. Изложба с негови творби под наслов "Моят свят" ще гостува на 12 и 13 октомври в културен център "Магура". Авторът ще присъства лично на откриването от 19 ч. местно време, за да се срещне със своите почитатели отвъд Океана. В идните седмици изложбата "Моят свят" ще гостува и в галериите на две американски библиотеки в района на Чикаго. От 1-ви ноември тя ще бъде изложена в Prospect Heights Library, а от 1-ви декември – в Niles-Main District Library.
Васил Василев-Зуека преоткрива рисуването в разгара на пандемията през лятото на 2020 година. Тогава, заедно със семейството си, той решава да напусне България и заминава за Испания. В едно от редките си интервюта, Зуека признава, че сега изцяло се е отдал на новото си поприще, което му носи голямо лично и творческо удовлетворение. И също, че успява изцяло да се издържа от своите картини. Оказва се, че популярният актьор и водещ притежава безспорен талант и като художник. Платната му се оценяват високо и се продават като "топъл хляб" в чужбина.
Последната самостоятелна изложба на Зуека беше през тази пролет във варненската галерия "Папийон". Тогава критиците определиха творбите му като фигуративни и илюстративни, а образите в тях – като инстинктивно деформирани и издължени, напомнящи за магичното въздействие на куклите в театъра.
"Целият ми живот е минал в това да казвам на хората неща, които смятам, че са полезни. Дали ще го правя с картина или с нещо друго – няма никакво значение" – твърди Зуека. Той описва своите творби като "театрални". С тази разлика, че сега обичаният български артист изразява идеите си не с езика на театъра, а с боя. Работи предимно с акрил, но понякога рисува с масло, случва се и да смесва двете техники.
Какво все пак да очакваме от предстоящата изложба? Със сигурност тя ще прилича на своя автор – многопластова в израза си, въздействаща, разпознаваема, знакова и самобитна, твърдят организаторите от българския културен център Магура в Чикаго.
Съставил: Венета Николова
Снимки: eurochicago.com
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..