Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланиците на Русия и Беларус остават без покана за откриването на 48-ия парламент

Надежда Йорданова
Снимка: БГНЕС

Посланикът на Русия Елеонора Митрофанова и временно управляващият посолството на Беларус у нас Никита Лешуков няма да получат покани за откриването на 48-ото Народно събрание на 19 октомври. Това съобщи Надежда Йорданова от "Демократична България" след среща на парламентарно представените партии в парламента.

На въпрос на журналист, как ще бъде обяснено това решение на фона на държавния протокол, тя отговори, че "писани правила в тази посока, задължителен списък за поканване няма. Преценка на страната-домакин е кой да бъде поканен. Съобразявайки се със становищата на политическите партии, от администрацията на парламента ще уведомят Министерството на външните работи, от където ще изпратят съответните писма и в списъка на поканените няма да бъдат включени двамата посланици - на Руската Федерация и на Беларус".

Йорданова посочи, че предложението на "Демократична България" е получило подкрепа от "Продължаваме промяната", ГЕРБ и ДПС. "Възраждане" и БСП са възразили срещу решението. От "Български възход" са изказали становище, че "трябва да се придържаме към общата европейска позиция".

По-късно от коалиция ГЕРБ – СДС предложиха народните избраници да поканят президента на Украйна Володимир Зеленски, който да отправи видеообръщение към тях на живо по време на първото заседание на парламента.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За КНСБ остава загадка, как се формират надценките на стоките

Малките търговски обекти поддържат по-ниски цени спрямо големите вериги, като разликите са от 1 до 10%. Това е един от изводите в ежемесечното наблюдение на синдиката КНСБ върху цените на стоките от т.нар. малка потребителска кошница.  Наблюдаваните..

публикувано на 15.08.25 в 11:56

Морски Фест 2025 на плажа за Деня на Варна

Морски Фест 2025 събира на едно място в черноморската ни столица Варна морски спортове, плажни игри и вълнуваща сценична програма на брега на морето. Програмата за Деня на Варна, отбелязван на Свето Успение Богородично, ще продължи през целия ден на плажа..

публикувано на 15.08.25 в 09:05

Отбелязваме Деня на спасението в памет на загиналите, спасявайки човешки живот

На 15 август в България отбелязваме Деня на спасението, в който се отдава почит към паметта на всички лекари, медицински сестри, доброволци и граждани, загинали при спасяването на човешки живот. Датата е обявена с Решение на Министерския съвет през 2012..

публикувано на 15.08.25 в 08:30