8
Българската телеграфна агенция (БТА) е първата българска медия, която ще има пресклуб в Румъния. Откриването съвпада с датата, на която Румънската православна църква почита паметта на Св. благоверна Теофана Басараб (българската царица Теодора Търновска), информира БТА.

На откриването на залата на националния пресклуб в Тараклия присъства и президентът Румен Радев, който е на двудневно посещение в Молдова. Помещението на БТА е в една от сградите на Тараклийския университет. Наличието на голяма българска общност в района е причина за създаването на местно представителство на БТА. По данни на Националното статистическо бюро на Молдова към 2014 г., близо 80% от населението на града е българско.
Извън България, БТА разполага с национални пресклубове в Скопие, Република Северна Македония, както и в Босилеград, Сърбия. Идеята е част от политиката на агенцията за български медийни средища във всички съседни страни, както и в държави с големи български общности.

Да подкрепи колегите ни в усилията за задълбочаване на контактите в региона и сред представителите на българската диаспора, в Букурещ беше и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. Само преди седмица той и посланиците на Румания и Молдова в България откриха уеб сайта на „Радио България“ на румънски език.

След освещаването на клуба на БТА в Букурещ, в Националната опера на Румъния се проведе гала-концертът “Заедно в Европа” под патронажа на президентите на двете съседни държави Клаус Йоханис и Румен Радев, беше открита и съвместна изложба на БТА и AGERPRES по повод 30-ата годишнина от подписването на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Румъния и България и 15-ата годишнина от присъединяването на двете държави към Европейския съюз.
Снимки: БТА - Христо Касабов, Минко Чернев, Мартина Ганчева

1 ноември е голям празник и за децата и учителите от БНУ "Св. св. Кирил и Методий" в Атина. Сред официалните гости, дошли да поздравят учениците са депутатът Стоян Таслаков, Мариана Петрова от посолството ни и представители на Пловдивския..
В навечерието на един от най-светлите български празници – Деня на народните будители, Българският културен институт в Лондон посрещна гостите на БНР в среща-разговор с поетесата Мирела Иванова, художника проф. Греди Асса, арфистката проф. Сузана..
Получаващите българска пенсия, които живеят в страни, за които не се прилагат международни договори или европейски регламенти за координация на системите за социална сигурност, трябва да подават "декларация живот" всяка календарна година в периода..
1 ноември е голям празник и за децата и учителите от БНУ "Св. св. Кирил и Методий" в Атина. Сред официалните гости, дошли да поздравят..
В навечерието на един от най-светлите български празници – Деня на народните будители, Българският културен институт в Лондон посрещна гостите на БНР в..