Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативата Movember набира популярност и в България

Международната инициатива Movember или т.нар. месец на мустака, става все по-популярна и у нас, отбелязва БТА. Наименованието идва от австралийската разговорна дума за мустак – „Мо“, съчетана с „November“ – месецът, когато мъжете оформят мустак или не се бръснат. Идеята на кампанията е да се привлече вниманието върху рака на простатата и други злокачествени заболявания при мъжете. Сред мъжете, които редовно поддържат брадата или мустаците си, се наблюдават и такива, които специално си пускат мустаци през ноември, заради инициативата, коментират столични бръснари. В международната инициатива, която в последните години се организира и в България (mustak.eu) се включват и болници с безплатни прегледи.

Всяка година, в страната ни се диагностицират близо пет хиляди мъже с рак на простатата, сочат данните на Българското онкологично научно дружество, а през 2020 г. ракът на простатата е най-често диагностицираният рак в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авангардни сортове череши показват на Празника на черешата в Кюстендил

С приготвянето на 1500 сладоледа с черешов сироп тази вечер на площад "Велбъжд" в Кюстендил започва Празникът на черешата. Програмата ще продължи три дни, предаде кореспондентът на БНР в града Кирил Фалин. Специално за събитието, което по..

публикувано на 28.06.24 в 16:45

2500 дка със земеделски култури са унищожени от градушката в Благоевградско

Министерството на земеделието планира да разшири противоградовата защита на земеделските площи с нови 24 ракетни площадки, като работата  стартира още тази година. Това каза министърът на земеделието Георги Тахов в Гърмен на среща със земеделски..

публикувано на 28.06.24 в 14:40

Лекторатите по българистика имат важна роля за "запалване" на интереса към България по света

Над 30 българисти от единайсет страни се събраха на двудневен форум в София и Пловдив, посветен на кирилицата, за да представят последните си достижения в изследването на Кирило-Методиевото дело и да напомнят, че българската средновековна култура е..

публикувано на 28.06.24 в 11:30