Ако попитате някое дете, къде е роден Дядо Коледа, вероятно ще чуете отговор: ˮВ Лапландия“ (или: ˮНа Северния полюс!“). Всъщност, дори и някои възрастни не знаят, че образът на добрия старец се ражда преди столетия и е свързан със св. Николай Чудотворец, наричан така заради многобройните чудеса, които извършвал не само приживе, но и след като напуснал този свят.
Паметта на св. Николай почитаме на 6 декември, както и на 9 май, когато от град Мир (Мала Азия) мощите му са пренесени в град Бари (Италия).
В православието на него е посветен и всеки четвъртък.
ˮПравило на вярата и образец на кротост, учител на въздържанието…“ е наречен светецът в тропара (църковното песнопение), изпълняван в негова чест.
Една от най-популярните истории, описана в житието на св. Николай, е чудотворната му победа над морската буря, която укротил с молитвите си. Възкресил и един от моряците, пострадал при бурята, за когото всички мислели, че е умрял.
Във фолклорните приказки този момент от житието е обогатен със символи и персонажи, характерни за народните представи. Според тях, при бурята дървеният под на кораба пострадал и от процепа започнала да влиза вода. Свети Николай взел от морето риба и с нея запушил дупката. Така спасил живота на всички. Тази история обяснява защо на празника му задължително се приготвя риба. В българската традиция това непременно е пълнен шаран.
Как почитта към свети Николай създава толкова популярния образ на Дядо Коледа?
Казано накратко, това се случва в началото на ХVІІ век, когато холандски преселници в Северна Америка основават колония Ню Амстердам (днес Ню Йорк). Сред обичаите, които донасят от родните си места, е размяната на подаръци в деня на светеца. На техния език се нарича Синтер Клаас, на английски е Сейнт Николас, станал по-късно Санта Клаус – щедър и добър, както свидетелства житието на Чудотвореца.
Народът ни почина св. Николай Чудотворец като покровител на рибари и моряци, но и на търговци, воденичари и ловджии. На този ден празнуват всички, които носят името Никола, Николай, Николина, както и рибарите, днешните служители на морския флот, банкерите и търговците.Честит празник!
Съставил: Албена Безовска
Снимки: БГНЕС
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..
Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..
Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя...