С поредица от инициативи родният град на големия български поет и деец на освободителното движение в Македония Пейо Яворов отбелязва 145-ата годишнина от неговото рождение. Честванията преминават под мотото „Яворови дни“ и се организират от Министерството на културата, Община Чирпан, Съюза на българските писатели, Националния литературен музей, Къщата-музей „Пейо К. Яворов“ и Фондация „Яворов“.
Яворовите дни започнаха на 13 януари, рождената дата на поета, с изложбата „130 години от създаването на списание „Мисъл“ – ярка българска диря в европейското културно наследство“ и продължават с различни инициативи – кръгла маса, прожекция на документалния филм „Срещи на първия ред: проф. Михаил Неделчев с Пейо Яворов“, премиера на книгата „В класиката от Христо Ботйов до Борис Христов“ с автор проф. Димитър Михайлов, поетичен рецитал, театрална постановка, концерти на вокалната формация „Светоглас“, на Виктория Каридова – цигулка, Калоян Куманов – акордеон и Ралица Ботева – пиано. Събитията в Чирпан продължават до 26 януари.
Интересът към личността на Яворов, както и към детайлите от неговия живот никога не е спадал – отбелязва Иво Милтенов, главен уредник на къщата-музей на поета в София в интервю на Дарина Григорова от колекцията на Радио България. Да си припомним „Яворов е в душите на всички търсещи“.
За личността на Пейо Яворов, за неговата поезия и превръщането й в музика разказваме и в предаването ни „България днес“.
Снимки: Къща-музей "Пейо К. Яворов" и Община Чирпан
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..