Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Топлото време подмами щъркели да зимуват в страната ни

Снимка: Георги Аргиров, Радио Кърджали

2-3 щъркела, смятани за предвестници на пролетта, вече са пристигнали в кърджалийското село Петелово. Още в края на миналата година птиците са били забелязани от местни жители, а появата им стана известна след снимки в социалните мрежи. „Поне от 20 дни са тук, кацат в различни гнезда, сякаш не могат да си намерят мястото“, казват местни жители.

Щъркелите се приемат като добър знак в селото, а хората предполагат, че най-вероятно птиците са се подлъгали от топлото време и са поели към гнездата си. Хората се чудят дали те изобщо са стигали до топлите страни, където обикновено прекарват зимата. Ситуацията е необичайна, защото нито един от жителите на Петелово не помни да е виждал щъркели още през януари. Хората са опасяват, че зимата още не е отминала и температурите може да тръгнат надолу, а трайното застудяване да се окаже пагубно за подранилите прелетни птици.

„Все по-често постъпват сигнали за забелязани щъркели, които презимуват в страната ни“ - казват орнитолозите от Спасителния център за диви животни към Зелени Балкани в Стара Загора и допълват, че най-вероятно тези птици въобще не са мигрирали на юг, или са птици от по-северна популация.


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Розовият пеликан Стойчо от Варна обиколи и социалните мрежи

Розов пеликан се превърна в истинска атракция за жителите във Варна. Стотици хора го срещат в района на Морската гара в града и бързат да публикуват негови снимки в социалните мрежи. Пеликанът вече е известен там с името Стойчо, а местните рибари..

публикувано на 19.04.25 в 09:20

Патриарх Даниил ще отслужи Златоустова литургия за Възкресение Христово

Днес на Велика събота - последния ден от Страстната седмица, предшестваща Великден, се възпоменава погребението на Иисус Христос и слизането му в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери. Църковен календар - Велика..

публикувано на 19.04.25 в 09:07
Април във Врачанския Балкан

В събота - превалявания и температури до 20°

През нощта облачността ще е значителна, на места в западната половина от страната с валежи от дъжд, повече по количество в централните райони. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 9°. В събота облачността ще се задържи..

публикувано на 18.04.25 в 17:50