"Единство в многообразието" – днес мотото на ЕС повече от всякога ни напомня за силата в приятелството с другия, различен от нас, който може да направи вътрешния ни свят по-широк, пълен и цветен. За това разказва и най-новият игрален филм "Васил" – първата в кино историята ни испанско-българска продукция. От днес (27.01) той тръгва по кината в България в опит чрез усмивка да ни накара да се замислим за Васил в живота на всеки един от нас и да ни направи отново горди от съвременните успехи на родното седмо изкуство.
Продукцията е един от петте филма с българско участие, подкрепени от програмата "Медиа" на ЕС и е дебют за испанската режисьорка и сценарист Авелина Прат. Премиерата му в родината ѝ беше в началото на ноември 2022 г. и предизвика голям интерес и отзвук, казват българските продуценти от "Активист 38" – Весела Казакова и Мина Милева. В образа на Васил влиза невероятният Иван Бърнев, за който това не е първа голяма международна роля. През 2006 г. той изигра младия Ян Дите в чешкия филм на Иржи Менцел "Обслужвал съм английския крал" („Obsluhoval jsem anglického krále“), което му донесе и номинация за най-добра главна роля на фестивала "Берлинале". За разлика от тогава днес Бърнев играе малко повече себе си в новата продукция.
"Васил" е заснет преди две години във Валенсия и разказва историята на българин, живеещ из улиците на испанския град. Основният език е испански, но не липсва и българска реч, и една специална книга. Шампион на шах в някогашна социалистическа България, героят е много добър и на бридж, а в куфара си носи романа "Времеубежище" на Георги Господинов. Един ден Алфредо, изигран от испанската звезда Карра Елехалде, решава да го настани временно в дома си, за да направи услуга на своята съседка, а това, което ги свързва е страстта по шаха.
Образът на Васил е много различен от стереотипите, които хората имат за източноевропейците. Той е светъл, добре сложен, интелигентен, умен, скромен и мистериозен човек. Иска да работи като готвач и си намира работа в гръцки ресторант. Постепенно с Алфредо се сближават, но сякаш до границата на приятелството. Защото Васил е емигрант, чужденец, а испанските обществени кръгове, в които се намира не желаят да имат непознат приятел.
"Испанците, оказа се, не знаят нищо за нас, много неизвестна част от уравнението сме в Европа. Този филм е израз точно на това – да разберем малко повече за другите. Те (испанците) са в Европа, ние също сме и се оказа, че ние знаем повече за тях. Те ни бъркат с други страни, буквално – разказа Иван Бърнев в предаването "Хоризонт до обед" на БНР. Според мен това малко се дължи на нашата народопсихология. Ние, българите, сме любопитни хора и знаем за света много повече, отколкото светът знае за нас. Тук говорим и за пътя, който двама души извървяват, да за се опознаят. Дори и когато не знаят един език, те говорят на езика на своя интерес – шаха. А това поставя въпроса, доколко ние познаваме най-близките си хора" – признава актьорът.
Филмът на Авелина Прат коментира именно темите с културните стереотипи по отношение на другия и начините, по които те се проявяват днес. Повдига въпроса за емигрантите, отхвърлени по някакъв начин от родната си действителност и система, които търсят убежище другаде, където също са непознати, анонимни личности, първосигнално приемани като потенциално опасни, само защото са "други". Действително в историята има заложена критика, но тя е насочена към испанското общество, признават българските продуценти.
"Те (испанците) са много напред като общество, но опознавайки ги разбрахме, че допреди няколко години са имали голямо разделение между половете" – разказва за БНР Весела Казакова.
"Ние в България трябва да сме много горди, защото разбрахме, че в Испания не е можело жена да си отвори банкова сметка през 70-те години на XX век. И сега се случва точно обратното – по всякакъв начин се опитват да се реваншират на жените и да се отърват от този мачовски образ" – допълва Мина Милева
Оказва се, че самата история на филма е вдъхновена от реална житейска случка. Бащата на режисьорката Авелина Прат преди години действително дава за няколко дни подслон на българин в дома си. Дните стават два месеца, а бащините истории от тогава – във филмова история. Иван Бърнев разказва как след специална прожекция в Мадрид се е срещнал с присъстващи българи там и силно развълнувани много от тях споделяли, че това е и тяхната история. И те са били "Васил" в някакъв момент от емигрантският си живот.
Относно играта със своите колеги, българският актьор сподели, че богатството е в лесното преодоляване на границите, свързани с предразсъдъци. Химията и невероятното партньорство между Иван Бърнев и Карра Елехалде не остават незабелязани и в края на миналата година двамата си поделиха голямата награда от филмовия фестивал SEMINCI във Валядолид. До момента "Васил" е получил и шест отличия "Берланга" за най-добър филм, режисьор, сценарий, най-добра поддържаща роля, оригинална музика и звук. На 28 януари ще се връчват наградите ФЕРОЗ, които са наричани "испанските Златни глобуси". "Васил" е номиниран за най-добра комедия и най-добър актьор. А как ще продължат да се местят фигурите по шахматната дъска на "Васил" – предстои да видим.
Текст: Весела Кръстева
Снимки: Facebook/vasilfilm
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова,..