Пред журналисти в Брюксел, преди началото на извънредното заседание на Европейския съвет, президентът Румен Радев подчерта, че темата за европейската интеграция на РС Македония не е в дневния ред на заседанието, но задължително ще бъде повдигната от него.
По думите на Радев, проблемите с РСМ очертават изобщо подхода на ЕС към нашето бъдеще на съюз, който се основава на ценности и принципи. Държавният глава напомни, че през последните две години е отстоявал позицията на страната ни на всички европейски формати, включително и чрез налагането на вето, за да се разбере сериозността на този проблем в цялата негова дълбочина.
"Българската позиция по този въпрос всъщност е адекватната европейска позиция и именно тя намери място в преговорната рамка за РСМ", подчерта още Румен Радев. Държавният глава посочи, че агресията и ескалиращата антибългарска кампания в РСМ вече води до престъпления от омраза – палежи, стрелба по културни клубове, физическо насилие над македонски българи и български граждани. Затова държавният глава настоява Европейският съюз да наложи мониторинг и гаранции за спазване на правата на македонските българи в РСМ.
Премиерът Росен Желязков оглавява българската делегация за участие в траурната церемония за погребението на папа Франциск днес в Рим, Италия, съобщиха от пресслужбата на кабинета. В състава на делегацията са още вицепремиерът и министър на транспорта и..
В събота минималните температури ще бъдат от 5 до 10°. В София ще е около 7°. Преди обед ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Следобед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места ще има краткотрайни валежи, придружени с..
Протест с искане за оставка на министъра на образованието Красимир Вълчев и отмяна на идеята на МОН за задължително изучаване на предмет "Религия и добродетели" се организира в социалните мрежи, предаде репортерът на БНР Андрей Борисов. Акцията..
В "България днес" на 28 април слушайте: 01:30 - Актуална информация от България и света 07:52 - Прогноза за времето у нас и по света 12:22 -..
Артисти от Хърватия и Португалия заедно с екип от преподаватели и студенти от Нов български университет ще преобразят педиатричното отделение в УМБАЛ..
Националната кампания "Капачки за бъдеще", която цели да закупи медицинска апаратура за лечението на деца, се провежда в София и още пет града...