17 благородни елена и 96 елена лопатари са разселени в Източните Родопи тази зима, съобщават от Фондация "По-диви Родопи". Животните са под постоянно наблюдение и няма да бъдат ловувани в следващите 5 години. С тях общият брой на нови елени от двата вида, пуснати на свобода в планината за последните десет години, надхвърля 650. Това представлява най-мащабното реинтродуциране на елени в България. "Целта ни е да възстановим двата от общо трите вида елени, които се срещат в България, в целите Източни Родопи", обяснява Стефан Аврамов, експерт в "По-диви Родопи". До края на февруари тази година предстои да бъдат разселени още 35 благородни елена в района, чието биологично разнообразие е едно от най-запазените в Европа.
Популациите от елени, заедно с другите тревопасни животни, помагат за поддържането на мозаечния пейзаж на Източните Родопи, категорични са експертите на фондацията. Те са в пряка връзка и с желанието за увеличаване на популацията от лешояди в Родопите.
Благородният елен и еленът лопатар са били широко разпространени в миналото по българските земи. Лопатарът е изобразен върху различни ювелирни предмети от епохата на траките, а негови костни останки са открити в почти всички български праисторически населени места. Предполага се, че е бил изтребен от човека през ранното средновековие, като в началото на миналият век е започнало възстановяването на вида в България. През 90-те години на XX век числеността на благородния елен е критично намалена заради бума на бракониерството у нас, но в последните години видът бавно се възстановява на територията на цялата страна.
Елените са интересен обект за наблюдение и снимане от туристи планинари и фотографи и според природозащитниците увеличаването на популацията им ще спомогне за утвърждаването на района като целогодишно предпочитана туристическа дестинация.
Крайната цел на екипа на Фондация "По-диви Родопи" е след пет години в Източните Родопи да има поне 50 свободно живеещи благородни елена и 300 елена лопатари.
Снимки: Фондация "По-диви Родопи"
Излязохме да защитим свободата. Ще продължаваме да се борим. Протестът продължава в сряда, заяви пред БНР водачът на партия “Възраждане“ Костадин Костадинов. “Протестът продължава и вътре в Народно събрание. Ще се съпротивляваме до последно", каза..
Въпреки забраната на Столична община се проведе "Луковмарш" при изключително засилено полицейско присъствие. Участниците в крайнодясното шествие се събраха на 22 февруари на площад "Света Неделя". Те шестваха до къщата на генерал Христо Луков, където..
Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който вчера отслужи и Възкресна вечерня, а храмът и пространството около него се изпълниха от стотици..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много..
По повод третата годишнина от войната в Украйна, българско-украински сдружения и неправителствени организации организират вечерта на 24 февруари..