36% от хората по света биха емигрирали веднага, ако имат такава възможност. Това са предимно млади хора до 34 годишна възраст, в затруднено икономическо състояние и ограничени възможности за свободно пътуване. Резултатите са направени след международно проучване на общественото мнение, проведено от Асоциация "Галъп интернешънъл" в 57 държави от целия свят през август-октомври 2022 г..
Любопитен е фактът, че икономическият просперитет на конкретната държава, а не личното благосъстояние, оказва по-голямо влияние върху желанието за емиграция на запитаните. 62% от анкетираните в държави с по-ниски доходи (тези, които са класифицирани от Световната банка като печелещи по-малко от 1085 щатски долара на глава от населението годишно или по-малко) имат желание за емиграция. В стабилните икономически страни процентът е само 32. Страните, в които желанието да се мигрира е най-голямо, са Сиера Леоне (84%), Гана (81%) и Нигерия (71%). Най-слабо е то в Индия (4%), Виетнам (8%), Япония (14%). Резултатите показват, че силната „културна идентичност е най-мощният фактор“ да останеш в родината си, коментира социологът Кънчо Стойчев.
Къде сме ние?
Едва една четвърт от анкетираните българи заявяват категорично желание за емиграция. 67 на сто отговарят, че предпочитат да останат в родината, а 8% не могат да преценят. Този резултат ни нарежда по-близо до държави като Испания (27% желаещи да емигрират), Нидерландия (29%), Швеция (23%) и Австрия (23%). За сравнение, желанието за миграция сред нашите съседи е значително по-голямо – в Гърция е процентът е 40, в Румъния – 38%, а в Северна Македония – 42%.
Тези резултати затвърждават промяната през последните години на миграционните нагласи в България, а именно – желание за мобилност, пътуване в чужбина с цел образование, развитие, квалификация, а не толкова миграция като съдбовно решение за живота. Животът в чужбина продължава да бъде привлекателен за българина, но когато е обвързан с конкретни времеви граници.
Днес се навършва една година от отвличането от хутите в Червено море на двама български моряци като част от екипажа на кораба Galaxy Leader. По този повод молебен за здравето и спасението на сънародниците ни беше отслужен в моряшкия храм "Свети..
Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..
Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..