Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В пострадалата от разрушителните земетресения Сирия има недостиг на лекари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Сирия, оцелелите след разрушителното земетресение живеят в страх, спят навън при минусови температури без годна вода за пиене. В интервю за БНТ, д-р Мохамед Алибрахим - лекар от Центъра за спешна медицинска помощ в София разказва от Алепо, как холерата се разпространява наравно с глада, страха и несигурността, които разкъсват страната вече 12 години. По думите му, сирийският народ се е мобилизирал в тези тежки условия, за да осигури хранителни продукти и одеяла на пострадалите, но има недостиг на лекари, медицински сестри и парамедици. На 16 февруари, български военно транспортен самолет "Спартан", натоварен с близо 4,5 тона хуманитарна помощ на борда, кацна на летището в Бейрут, Ливан, откъдето бе придвижена със сухоземен транспорт до Сирия. От Ливан самолетът се отправи към Турция и прибра медицинските екипи от ВМА, които в продължение на десет дни оказваха помощ на пострадалите в югоизточната ни съседка, също пострадала от земетресенията. След 11 дена неуморна работа сред отломките, и българските пожарникари, участвали в спасителна мисия в Турция се завърнаха в България. Там се включват близо 80 българи спасители от главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

Междувременно ново земетресение с магнитуд 5,1 по Рихтер е разтърсило снощи турската провинция Хатай, в югоизточната част на страната, съобщи Aljazeera. Източникът се е намирал в морето на дълбочина девет километра, на пет километра от брега. Според информация на турската правителствена служба за управление на извънредни ситуации (AFAD), на 6 февруари Турция е била разтърсена от няколко опустошителни земетресения, последвани от 1891 вторични труса. По думите на ръководителя на европейския офис на СЗО Ханс Клуге, земетресенията в Турция и Сирия са едни от най-тежките природни бедствия сполетели региона от един век насам. По последни данни, жертвите са над 42 000 души. Спасителите продължават да откриват оцелели в руините, като последните са двама мъже в провинция Хатай, прекарали 261 часа под отломките.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новото българско правителство – край на политическия хаос или временно затишие?

България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..

публикувано на 20.01.25 в 13:10

Думата на 2024 година за българите е "Шенген"

"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..

публикувано на 20.01.25 в 13:05

Съветът на ректорите иска по-лек визов режим за чуждите студенти, МВнР не дава "бърза писта"

Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..

публикувано на 20.01.25 в 12:00