Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В пострадалата от разрушителните земетресения Сирия има недостиг на лекари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Сирия, оцелелите след разрушителното земетресение живеят в страх, спят навън при минусови температури без годна вода за пиене. В интервю за БНТ, д-р Мохамед Алибрахим - лекар от Центъра за спешна медицинска помощ в София разказва от Алепо, как холерата се разпространява наравно с глада, страха и несигурността, които разкъсват страната вече 12 години. По думите му, сирийският народ се е мобилизирал в тези тежки условия, за да осигури хранителни продукти и одеяла на пострадалите, но има недостиг на лекари, медицински сестри и парамедици. На 16 февруари, български военно транспортен самолет "Спартан", натоварен с близо 4,5 тона хуманитарна помощ на борда, кацна на летището в Бейрут, Ливан, откъдето бе придвижена със сухоземен транспорт до Сирия. От Ливан самолетът се отправи към Турция и прибра медицинските екипи от ВМА, които в продължение на десет дни оказваха помощ на пострадалите в югоизточната ни съседка, също пострадала от земетресенията. След 11 дена неуморна работа сред отломките, и българските пожарникари, участвали в спасителна мисия в Турция се завърнаха в България. Там се включват близо 80 българи спасители от главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

Междувременно ново земетресение с магнитуд 5,1 по Рихтер е разтърсило снощи турската провинция Хатай, в югоизточната част на страната, съобщи Aljazeera. Източникът се е намирал в морето на дълбочина девет километра, на пет километра от брега. Според информация на турската правителствена служба за управление на извънредни ситуации (AFAD), на 6 февруари Турция е била разтърсена от няколко опустошителни земетресения, последвани от 1891 вторични труса. По думите на ръководителя на европейския офис на СЗО Ханс Клуге, земетресенията в Турция и Сирия са едни от най-тежките природни бедствия сполетели региона от един век насам. По последни данни, жертвите са над 42 000 души. Спасителите продължават да откриват оцелели в руините, като последните са двама мъже в провинция Хатай, прекарали 261 часа под отломките.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 36

В брой 36 на предаването слушайте: За новия български филм „Не затваряй очи“, православните му измерения и усещанията на създателите му – интервю с продуцента Богдан Дарев и с младия Яни Малинов, един от героите в продукцията;..

публикувано на 30.01.25 в 12:00

Кръговрат на живота: как Източните Родопи се превърнаха в модел за възстановена екосистема

Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват..

публикувано на 30.01.25 в 11:35
Мария Дренчева

Програмата EXPLORER задържа в България таланти в информатиката и математиката

Днес, 30 януари, ще бъдат представени условията и сроковете за кандидатстване за новия етап от програмата EXPLORER на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Създадоха..

публикувано на 30.01.25 в 07:20