Тази събота, 18 февруари, отбелязваме Месопустна Задушница, която винаги се прави преди началото Великденските пости. На този ден, след съботната литургия, православните отдават почит на душите на любимите си сродници, събрани на обща заупокойна молитва в храмовете. След панихидата за починалите, свещениците освещават подавките, които миряните оставят на общата трапеза за покойниците. Прието е на тези трапези да присъстват задължително хляб, вино и жито, освен любимата храна на починалите. Още от петък, православните посещават гробовете на близките си, за да ги почистят и оставят цветя, да прелеят вода и вино и да се помолят за душите им. Храната, която хората си раздават на Задушница е за живите, които да поменат починалите с "Бог да прости!". Освен на близки, познати, приятели и съседи, хората раздават на бедни и просяци.
Макар да е известен най-вече като един от най-близките съратници на Васил Левски и отдаден борец за национално освобождение, отец Матей Преображенски (1828–1875) не се е ограничавал само с революционната си дейност. Малко подробности се знаят..
На 3 юли възпоменаваме свети мъченик Иакинт и свети Анатолий, патриарх Константинополски. Светият мъченик Иакинт бил таен християнин и слуга при римския император Траян (98 – 117), който предприел жестоки гонения срещу християните...
На 2 юли отбелязваме празника Полагане честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна. По време на царуването на византийския император Лъв Велики (457 – 474 г.) в Цариград живеели двама братя сенатори – Галвий и Кандид. Двамата..
На 26 юли светата Църква чества паметта на света първомъченица Параскева Римлянка и светите свещеномъченици Ермолай, Ермил и Ермократ..
На 27 юли възпоменаваме свети великомъченик Пантелеймон, светите Седмочисленици и Успение на свети Климент, архиепископ Охридски. Свети..
Крепостта Урвич отново разбулва тайните си – този път от времето, когато София е била римска Сердика. Триъгълна каменна кула, датирана от края на II..