Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на традициите в Националния политехнически музей в София

Снимка: Facebook /Национален политехнически музей

Весела работилничка за мартенички и текстилен печат организира в съботния ден (25.02) Националният политехнически музей в София (на ул. „Опълченска” 66). Там, от 11 до 13 часа, всеки може да си измайстори не само мартеничка по свой вкус, но и да влезе в ролята на „майстор-басмаджия“. Басмаджийството е стар занаят и представлява художествено печатане върху текстил, посредством специално изработени дървени щампи. Благодарение на басмаджиите облеклото на старите българи е било така пъстроцветно. 

От 17:30 ч. пък ще започне концертът-спектакъл „Кукери, маски и роли“, организиран в самото навечерие на Сирни Заговезни. В концерта участва Фолклорна група „Житената питка“ при Софийската гимназия за хлебни и сладкарски технологии (СГХСТ), с художествен ръководител и солист Георгия Райкова. Популярни и обичани песни от известни мюзикъли и игрални филми ще представят изпълнителите от Сдружение „Евтерпани“ с музикален педагог Аня Краваева, а учениците от  СГХСТ ще почерпят гостите със собствена продукция, с което ще допринесат още за празничнатба атмосфера.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Естер Вилемс – хореограф от Хага: Душата на българина е кодирана в танците

Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..

публикувано на 04.07.24 в 13:55

И български ритми звучаха на детски фолклорен фестивал в Марибор

Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..

публикувано на 28.06.24 в 14:11
Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15