Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лепене на гелина, валяне на кускус, снимки в носии – Рибново се отваря за света

6
Снимка: Венета Николова

Рибново, магнетичното родопско село, което допреди десетина години живееше в своя капсулиран свят далеч от глобализацията, сега радушно посреща туристи. Жителите му са българомохамедани и се отличават със запазения си бит, пъстър фолклор и един уникален обичай, който се корени назад във времето и удивлява света – рибанската сватба. В изпълнената с мистика традиция участва цялото село, а напоследък към празничното шествие се присъединяват и туристи, водени от туроператори. "Понякога цели автобуси се изсипват.Миналата седмица имахме сватба и беше пълно с народ. Дойде и снимачен екип от една китайска телевизия" – каза за Радио България Руска Герова, секретар на читалище "Искра", което се е заело с популяризирането местните обичаи.

"Сезонът на сватбите е сегапрез зимата, до март месец. И през април имаме една, може би ще ни е последната за сезона. Сега всяка събота и неделя имаме сватби, в петък пък се правят годежите. В читалището правим възстановки на тези ритуали. Дори през лятото посрещаме групи и ги запознаваме с обичаите ни. Приготвяме им рибански баници, показваме им как да валят родопски кускус и пр."


Това, което очарова туристите е шарената рибанска сватба – пъстрите носии, изнасянето на чеиза пред къщата на булката, сватбеното шествие, което преминава през цялото село и многолюдното хоро на мегдана … А най-тайнственият елемент от обичая е "лепенето на гелината" /младоженката/. Това е интимен момент за булката и близките, при който не се допускат външни хора. "Затова правим възстановки при нас в читалището", обяснява Кадрие Машева, която посреща туристите, и добавя:

"Самите туристи могат да бъдат налепени като гелина или лепим някое от нашите момичета, за да се докоснат до нашата шарена приказка. Хората прииждат от цяла България,за да се потопят в този ритуал. Обличаме ги в сватбените дрехи и поставяме маската. Първо нанасяме бял крем на лицето, после го покриваме с пайетите, така както са правили навремето. Нашите гости могат да се снимат, самите те да ни помагат при нанасянена пайетите или те да бъдат налепени. Този ритуал се е запазил от векове."

Вижте видео репортажа ни от приказното село Рибново:

Музейната сбирка на читалището запознава гостите с миналото на Рибново чрез снимки и автентични предмети от бита. Оттук можете да си купите ръчно изработени от жените терлици, кошници, родопски облекла или пък да седнете на старинния стан и да се опитате сами нещо да изтъчете.

"Гостите ни, дори извън сезона на сватбите, могат да дойдат, да се облекат, да се снимат и да се разхождат с тези дрехи из селото – казва Кадрие. – Елементи на носията ни са шалварите, а също и софрата, която се поставя върху шалвара. После се облича елекът, антерията - блузата, която трябва да е лъскава и богато украсена с пайети и накрая тюлбето - бялата забрадка. Почти всяко момиче в Рибново е дизайнер на своето облекло – само ги тъче, избира какви рози, цветове и дантели да добави, за да създаде уникална дреха."

Наскоро ритуалът "лепене на гелината" влезе в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така стана част от "Живите човешки съкровища" на България. Но рибанци имат по-големи амбиции:

"Именно заради рибанската сватба и гелината, която все още практикуваме, нашето село стана изключително известно.Сега искаме рибанската сватба да влезе в списъка на ЮНЕСКО / за световното нематериално културно наследство- бел.ред./. Ще се радваме ако това се случи, за да имаме още повече гости. Защото Рибново има какво да покаже на света!" -каза в заключение Кадрие Машева.


Видео: Венета Николова

Снимки : Кадрие Машева, Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Царски символи от Второто българско царство красят сграфито керамиката на новите майстори

Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..

публикувано на 09.05.25 в 13:25

На гергьовски курбан в параклиса "Св. Георги" в Пирдоп

Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...

публикувано на 06.05.25 в 07:30

Чехът Лудвик Куба посвещава том на народните песни по българските земи

В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..

публикувано на 28.04.25 в 14:50