В изказването си на извънредната сесия на Общото събрание на ООН, заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев препотвърди позицията за запазване на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници.
Коджабашев отбеляза, че България ще продължи да помага на бягащите от войната и изрази съпричастността ѝ към украинския народ за неговата изключителна смелост и издръжливост. Костадин Коджабашев изтъкна подкрепата на страната ни за усилията на Украйна да постигне траен мир в съответствие с Устава на ООН и международното право. Коджабашев подкрепи от името на България проекторезолюцията, в която се настоява за бързо постигане на всеобхватен, справедлив и траен мир в Украйна.
Междувременно, в документ, разпространен от китайското външно министерство, Китай призова всички страни да проявяват сдържаност, да избягват разпалването на огъня и да предотвратят влошаването на кризата или излизането ѝ извън контрол, като и да изоставят манталитета на Студената война. "Сигурността на една страна не може да бъде гарантирана за сметка на сигурността на други страни, а регионалната сигурност не може да бъде гарантирана чрез укрепване или дори разширяване на военните блокове", се казва още в документа. Украйна нарече документа "добър знак" и призова Китай да бъде по-активен в подкрепата си към нея.
В сърцето на Розовата долина, в подножието на Стара планина и Средна гора, за 26 път се провежда Празникът на калоферската дантела. Палитрата от събития е богата – гостите на двете подбалкански градчета, Карлово и Калофер, са свидетели на..
Монументът на връх Бузлуджа – символ на социалистическата епоха в българската история и "звезда" сред любителите на dark туризма , за пореден път е сцена на фестивал с модерен дух и кауза. За пета година OPEN BUZLUDZHA предлага завладяващо..
В историческата местност Петрова нива в Странджа днес ще бъде отбелязана 122-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание. Честването се провежда под патронажа на държавния глава и в събитието ще участва и президентът Румен Радев, съобщиха от..
В "България днес" на 15 Август слушайте: 01:55 – Актуално от България и сънародниците по света 14:00 – Православен църковен..
Четиринадесетото издание на Международния кулинарно-фолклорен фестивал "Банатски вкусотии – традициите на моето село" ще се проведе на 16 август 2025 г.,..
Една от най-големите звезди на съвременната опера - Джойс ДиДонато, избра българската дизайнерка Веселина Свиларска за костюмите, с които ще представи..