Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България препотвърди подкрепата си за Украйна пред ООН

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В изказването си на извънредната сесия на Общото събрание на ООН, заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев препотвърди позицията за запазване на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници. 

Коджабашев отбеляза, че България ще продължи да помага на бягащите от войната и изрази съпричастността ѝ към украинския народ за неговата изключителна смелост и издръжливост. Костадин Коджабашев изтъкна подкрепата на страната ни за усилията на Украйна да постигне траен мир в съответствие с Устава на ООН и международното право. Коджабашев подкрепи от името на България проекторезолюцията, в която се настоява за бързо постигане на всеобхватен, справедлив и траен мир в Украйна.

Междувременно, в документ, разпространен от китайското външно министерство, Китай призова всички страни да проявяват сдържаност, да избягват разпалването на огъня и да предотвратят влошаването на кризата или излизането ѝ извън контрол, като и да изоставят манталитета на  Студената война. "Сигурността на една страна не може да бъде гарантирана за сметка на сигурността на други страни, а регионалната сигурност не може да бъде гарантирана чрез укрепване или дори разширяване на военните блокове", се казва още в документа. Украйна нарече документа "добър знак" и призова Китай да бъде по-активен в подкрепата си към нея.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът: Употребата на наркотици от младите застрашава нацията ни

Президентът Румен Радев свика днес заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, посветено на рисковете и заплахите пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото..

публикувано на 18.02.25 в 17:45

Пътищата са проходими при зимна обстановка

Сняг вали над по-голямата част от страната страна, видимостта на Троянския проход е до 30 метра, а на Прохода на Републиката – до 50 метра, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Обилен е снеговалежът по автомагистрала "Струма" в..

публикувано на 18.02.25 в 08:30

"Агра 2025" среща науката с практиката

Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в залите на Международния панаир в Пловдив, съобщава БТА. Тазгодишното 33-то издание на форума..

публикувано на 18.02.25 в 07:10