Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават се случаите на психически разстройства, свързани с храненето

Снимка: Pixabay

Лекари алармират за увеличаване на случаите на психически разстройства, свързани с начина на хранене.

Според доц. Даниела Попова от столичната болница “Царица Йоанна” непрекъснатото вглеждане в хранителните съставки води до състояния като орторексия и бигорексия – постоянен стремеж да се търсят здравословни компоненти в храните; съсредоточаване на вниманието върху съдържанието на мазнини и на сол; търсене на предимно естествени биохрани.

“Индивидите са обсебени от това да броят калориите и да търсят определени храни, но това нарушава техния нормален социален живот и те изпадат в маниакалност”, обобщи специалистът.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 7 май 2025 г.

В "България днес" на 07 Май слушайте: 04:01 - Актуална информация от България и света 09:40 - Прогноза за времето у нас и по света 14:39 – Надежда или страх – какво е еврото..

публикувано на 07.05.25 в 19:00

Има жълт код за опасни валежи в 13 области на Северна и Източна България

В четвъртък  сутринта валежите ще спрат над цялата страна. Минималните температури ще са от 8 до 13°. В София ще е около 9°. През деня още преди обяд отново ще завали. В Северна България ще вали на повече места и по-интензивно с гръмотевици. Ще има..

публикувано на 07.05.25 в 19:00
Людмил Фотев

Бирата е изкуство, а не продукт за масова консумация

"Азбука на бирата" е първото заглавие, което измислих преди 15 години, когато започнах да събирам своите бирени истории – пише в предговора на новата си книга журналистът от БНР, ценител, изключителен познавач на една от най-древните напитки в света,..

публикувано на 07.05.25 в 11:50